Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Liston Bygg AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Liston Bygg AB är ett aktiebolag och grundades år 2019. Företaget har verksamhet inom "byggande av bostadshus och andra byggnader". Företaget har sitt säte i Tystberga. Under 2025 uppgick omsättningen till 4,30 Mkr, i nivå med föregående år. Liston Bygg AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 53 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Liston Bygg AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.07.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 5.88.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -5.07.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -24.58%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.71.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 1.13%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 8.06.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 9.97 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 27.81%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 5.78.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde nås.
SSL på domänen
SSL är aktiverat.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Arunas Svabauskas (55 år)
Genom
Person
Bosatt
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Arunas Svabauskas (55 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Liston Bygg AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2025
48,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−15,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
46,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
58,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−6,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
57,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
101,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
36,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
100,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
4,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
4,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,00 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
86 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
5,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
610 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
999,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
677,12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
681,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
739,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
497,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
496,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
524,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
Saknas . Trend saknas
2024
45 kr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
2,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,72 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
12,18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−4,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
11,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2025
48,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−15,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
46,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
Saknas . Trend saknas
2024
4,25 Mkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Årets resultat
48,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −15,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 46,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
58,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −6,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 57,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
101,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 36,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 100,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
4,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,00 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
86 kr . Minskat jämfört med föregående år 5,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 610 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 999,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
677,12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 681,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 739,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
497,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 496,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 524,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Saknas . Trend saknas 45 kr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat
2,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,72 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
12,18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −4,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 11,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
48,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −15,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 46,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Saknas . Trend saknas 4,25 Mkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-10-07
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Adress uppdaterad
2026-09-16
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-09-16
Ny adress
Mörtsjövägen 15
61199 Tystberga
Södermanland
Nyköping
SE
Tidigare adress
Trettondagsvägen 7
61972 Vagnhärad
Södermanland
Trosa
SE
Adress uppdaterad
2026-09-03
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-09-03
Ny adress
Mörtsjövägen 15
c/o Arunas Svabauskas
61199 Tystberga
Södermanland
Nyköping
SE
Tidigare adress
Trettondagsvägen 7
c/o Arunas Svabauskas
61972 Vagnhärad
Södermanland
Trosa
SE
Närstående uppdaterad
2026-08-28
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Arunas Svabauskas
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-09-10
Tidigare uppgift
Namn: Arunas Svabauskas
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-09-10
Närstående uppdaterad
2026-08-28
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Arunas Svabauskas
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-09-10
Tidigare uppgift
Namn: Arunas Svabauskas
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-09-10
Årsredovisning tillagd
2026-01-29
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-10-01 – 2025-09-30
Verklig huvudman tillagd
2026-01-16
En verklig huvudman har lagts till för organisationen.
Namn: Arunas Svabauskas
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2026-01-13
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
41000
Tidigare huvudbransch
41200
Årsresultatet ändrat
2025-04-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-09-01
Varaktighet: 12
Värde: -16
Omsättning ändras
2025-04-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-09-01
Varaktighet: 12
Värde: 4252
Vinsten ändrad
2025-04-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-10-01 - 2024-10-01
Värde: -16
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-04-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-10-01 - 2024-10-01
Värde: 650
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress har ändrats.
2024-07-30
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-07-29
Ny adress
Trettondagsvägen 7 61972 Vagnhärad
61972 Södermanland SE
Gammal adress
Valåkers Gård 15392 Hölö
15392 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-07-30
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-07-29
Ny adress
Trettondagsvägen 7 61972 Vagnhärad
61972 Södermanland SE
Gammal adress
Valåkers Gård 15392 Hölö
15392 Stockholm SE
Balansräkning ändrad
2024-04-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-10-01 - 2023-10-01
Värde: 701
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-04-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-10-01 - 2023-10-01
Värde: 47
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-04-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01
Varaktighet: 12
Värde: 47
Omsättning ändras
2024-04-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01
Varaktighet: 12
Värde: 4000
Arbetsställe ändrat
2023-07-04
Information om arbetsställe har ändrats