Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Lindgrens Byggteam AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Lindgrens Byggteam AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "insamling av icke-farligt avfall" och grundades 2013. Företaget har sitt säte i Hudiksvall. Under 2024 uppgick omsättningen till 928,56 Tkr, en minskning med 428,44 Tkr jämfört med föregående år. Lindgrens Byggteam AB redovisade en vinstmarginal på 25% och ett resultat på 237,73 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Lindgrens Byggteam AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.65.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.22.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.47.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 173.41 dagar.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 67.92%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.82.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.08.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 94.42%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 20.23%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 54.10.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 26.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Stig Tommy Lindgren (37 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

LAVANDI

Registreringsnummer:
627498
Ansökningsdatum:
2023-07-13
Registreringsdatum:
2023-10-31
Reg. utgång:
2033-07-13
Typ:
Ordmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Lindgrens Byggteam AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
187,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−290 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
523,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
242,08 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−286 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
619,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
293,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−235 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
662,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
928,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,36 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
119 kr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
126 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
25,14 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
842,12 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
2,58 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
237,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−290 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
619,02 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
953,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,36 Mkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
187,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −290 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 523,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
242,08 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −286 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 619,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
293,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −235 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 662,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
928,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,36 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
119 kr . Trend saknas - . Trend saknas 126 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
25,14 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
842,12 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 2,58 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
237,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −290 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 619,02 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
953,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,36 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Verksamhetsbeskrivning ändrad
2026-05-20
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska bedriva bygg- och renoveringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva försäljning av telekommunikationsutrustning, tillhandahålla service och bedriva konsultverksamhet inom telekommunikationsområdet och IT samt därmed förenlig verksamhet.
Närstående tillagd
2026-05-06
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Per Mickael Leif Sundin
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2026-05-04
Organisationens namn uppdaterat
2026-05-06
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: Lindgrens Byggteam AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: 7h Solutions AB
Registrerat som: 7H Solutions AB
Typ: OFFICIAL
Firmateckning ändrad
2026-05-06
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant.
Adress uppdaterad
2026-03-04
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-03-03
Ny adress
Fiskaregatan 10
82452 Hudiksvall
Gävleborg
Hudiksvall
SE
Tidigare adress
Västergrängsjö 481
82961 Gnarp
Gävleborg
Nordanstig
SE
E-postadress tillagd
2026-03-04
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
E-postadress borttagen
2026-03-04
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Närstående borttagen
2026-02-23
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Alex Denise Sofia Olivia Lindén
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-03-25
Gäller till: 2026-02-19
Firmateckning ändrad
2026-02-23
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant.
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen
Adress rättad
2026-02-22
Organisationens adress har rättats.
Giltig sedan: 2026-02-21
Ny adress
Västergrängsjö 481
82961 Gnarp
Gävleborg
Nordanstig
SE
Tidigare adress
Västergrängsjö 481
82961 Gnarp
Gävleborg
Nordanstig
SE
Adress uppdaterad
2026-02-22
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-02-21
Ny adress
Fiskaregatan 10
82452 Hudiksvall
Gävleborg
Hudiksvall
SE
Tidigare adress
Västergrängsjö 481
82961 Gnarp
Gävleborg
Nordanstig
SE
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
38120
38214
46872
Tidigare branscher
38120
38320
46772
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2025-10-07
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Omsättning ändras
2025-08-26
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 929
Årsresultatet ändrat
2025-08-26
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 188
Vinsten ändrad
2025-08-26
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 238
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-26
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 570
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2025-08-12
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-08-12
Organisationens adress har rättats
Bransch har tagits bort
2025-07-29
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45204
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-07-29
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 38320
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-07-29
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 46772
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2025-07-29
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47420
Primär: Ja
Bransch har tagits bort
2025-07-29
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45203
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2025-07-29
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 33200
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2025-07-29
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47410
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-07-29
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 38120
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-07-29
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 38110
Primär: Ja
Balansräkning ändrad
2025-03-11
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 436
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-03-11
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -290
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-03-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -290
Omsättning ändras
2025-03-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1357
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-17
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-16
Ny adress
Västergrängsjö 481 82961 Gnarp
82961 Gävleborg SE
Gammal adress
Stormgatan 3 50464 Borås
50464 Västra Götaland SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-17
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-16
Ny adress
Västergrängsjö 481 82961 Gnarp
82961 Gävleborg SE
Gammal adress
Stormgatan 3 50464 Borås
50464 Västra Götaland SE
Bransch har lagts till
2024-03-19
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45203
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-03-19
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47420
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2024-03-19
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 33200
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-03-19
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47410
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-03-19
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47410
Primär: Ja
Bransch har tagits bort
2024-03-19
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47420
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-03-19
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45204
Primär: Nej
Organisationens adress har ändrats.
2023-12-19
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-12-18
Ny adress
Stormgatan 3 50464 Borås
50464 Västra Götaland SE
Gammal adress
Västergrängsjö 481 82961 Gnarp
82961 Gävleborg SE
Organisationens adress har ändrats.
2023-12-19
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-12-18
Ny adress
Stormgatan 3 50464 Borås
50464 Västra Götaland SE
Gammal adress
Västergrängsjö 481 82961 Gnarp
82961 Gävleborg SE
Ny styrelsemedlem
2023-12-12
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Lindgren, Stig Tommy
Personnummer: 19890815-****
Roller: Styrelseledamot, Verkställande Direktör
Giltig från: 2023-12-08
Styrelsemedlem borttagen
2023-12-12
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Wiberg, Solveig Helena
Personnummer: 19650109-****
Roller: Styrelseledamot, Verkställande Direktör
Giltig från: 2023-04-17
Kontaktinformation ändrad
2023-12-12
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19890815-****
Namn: Lindgren, Stig Tommy
Gammal information
Org.nr.: 19650109-****
Namn: Wiberg, Solveig Helena
Organisationens namn ändrat
2023-12-12
Organisationens namn har ändrats
Bransch har lagts till
2023-12-12
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47410
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2023-12-12
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47420
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2023-12-12
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43999
Primär: Ja
Bransch har tagits bort
2023-12-12
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 47199
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2023-12-12
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 74900
Primär: Nej
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 859
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 619
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2023-07-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 523
Omsättning ändras
2023-07-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2688