Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Lännersta Gård AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Lännersta Gård AB är ett aktiebolag och grundades år 2020. Företaget har verksamhet inom "reguljär sjötrafik på inre vattenvägar av passagerare". Företaget har sitt säte i Saltsjö-boo. Under 2024 uppgick omsättningen till 1,12 Mkr, en ökning med 175,10 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 försämrades vinstmarginalen med 14,02 procentenheter. Lännersta Gård AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Under 2024 ökade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 57 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Lännersta Gård AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 18.57.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 10.41.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.33.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.028. Ojusterad andel = 0.028.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.31.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.34.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 8.77%.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -3.14%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -3.00%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 11.34.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.10 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -17.43%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Margareta Lovisa Ulrika Storckenfeldt (41 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Elias Apitzsch Porse (46 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Lännersta Gård AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2024
−35,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
142 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−416 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−39,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
142 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−416 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
92,15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
237 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−323 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
1,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
943 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
241 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
279,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
471,50 Tkr . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
176,91 Tkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
352,88 Tkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
4 . Ökat jämfört med föregående år
2023
2 . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
406 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
707,65 Tkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−8,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
71 Tkr . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2024
−35,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
142 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−416 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
1,12 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
338 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Årets resultat
−35,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 142 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −416 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−39,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 142 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −416 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
92,15 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 237 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −323 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
1,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 943 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 241 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
279,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 471,50 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
176,91 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
352,88 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Ökat jämfört med föregående år 2 . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Övriga intäkter
0 kr . Minskat jämfört med föregående år 406 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
707,65 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−8,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 71 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
−35,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 142 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −416 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1,12 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 338 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
41000
68320
81210
88910
Tidigare branscher
41200
68320
81210
88910
Vinsten ändrad
2025-08-19
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -35
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-19
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1893
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-08-19
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1118
Årsresultatet ändrat
2025-08-19
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -35
Organisationens adress rättad
2025-08-19
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-08-19
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2025-01-14
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 142
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-01-14
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1909
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-01-07
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 142
Omsättning ändras
2025-01-07
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 943
Arbetsställe ändrat
2025-01-07
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-12-01
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1712
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-12-01
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -416
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2023-11-21
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -416
Organisationens adress rättad
2023-11-21
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2023-11-21
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 241
Organisationens adress rättad
2023-11-21
Organisationens adress har rättats