Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Keep Shining AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Keep Shining AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 2023 och har verksamhet inom "konsultverksamhet avseende företags organisation". Företaget har sitt säte i Vallentuna. Under 2026 uppgick omsättningen till 0 kr, en minskning med 1,64 Mkr jämfört med föregående år. Keep Shining AB hade i genomsnitt 0 anställda under året. Under 2026 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Keep Shining AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
13
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
20 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 11.48.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 62.74.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.01.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -22.18.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -35.25%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 98.69%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 32.47.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 65.42.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Nettomarginal
Underlag för nettomarginal saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Rörelsemarginal
Underlag för rörelsemarginal saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Sanna Johanna Sundell (40 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (2)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Keep Shining AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2026
−66,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
783,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
890,10 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
−63,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
987,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,12 Mkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
−60,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
987,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,12 Mkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2025
1,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,34 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
126 kr . Minskat jämfört med föregående år
2025
259 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
415 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
1,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,34 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
1,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,34 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
618,65 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
160,63 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
0 . Minskat jämfört med föregående år
2025
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
1,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,34 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
783,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
890,10 Tkr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2026
−66,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
987,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,12 Mkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Årets resultat
−66,0 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 783,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 890,10 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−63,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 987,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,12 Mkr . Trend saknas
EBITDA
−60,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 987,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,12 Mkr . Trend saknas
Omsättning
0 kr . Minskat jämfört med föregående år 1,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,34 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
126 kr . Minskat jämfört med föregående år 259 kr . Minskat jämfört med föregående år 415 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Saknas . Trend saknas 1,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,34 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas 1,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,34 Mkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Saknas . Trend saknas 618,65 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 160,63 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
0 . Minskat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat
Saknas . Trend saknas 1,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,34 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas 783,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 890,10 Tkr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
−66,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 987,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,12 Mkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-10-15
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-05-01 – 2026-04-30
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-05-01 – 2025-04-30
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-05-29 – 2024-04-30
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70200
Tidigare huvudbransch
70220
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
73300
74200
Tidigare branscher
70210
74203
Bransch har lagts till
2025-10-14
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 74203
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-10-14
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 70210
Primär: Nej
Branschklassificering uppdaterad
2025-10-07
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
70210
74203
Tidigare branscher
Ingen uppgift.
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2025-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 783
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2025-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 1641
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-07-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: 1067
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: 1122
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 890
Omsättning ändras
2024-07-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 1338
Arbetsställe ändrat
2024-07-23
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-02-13
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-02-12
Ny adress
Ekskogenvägen 22 18696 Vallentuna
18696 Stockholm SE
Gammal adress
Årevägen 192 83752 Åre
83752 SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-02-13
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-02-12
Ny adress
Ekskogenvägen 22 18696 Vallentuna
18696 Stockholm SE
Gammal adress
Årevägen 192 83752 Åre
83752 SE
Arbetsställe ändrat
2023-07-18
Information om arbetsställe har ändrats
Registrerad som arbetsgivare
2023-07-11
Företaget har registrerats som arbetsgivare