Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Kayla Professional Hair & Beauty I Malmö AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Kayla Professional Hair & Beauty I Malmö AB är ett aktiebolag som grundades år 2012 och är verksamt inom "Dagspa, bastu och ångbastu". Företaget har sitt säte i Malmö. Under 2026 uppgick omsättningen till 14,83 Mkr, en minskning med 541,48 Tkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 1% och resultatet till 126,22 Tkr. Kayla Professional Hair & Beauty I Malmö AB hade i genomsnitt 22 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 49 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Kayla Professional Hair & Beauty I Malmö AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.992. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.47.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 3.57.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.79.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -20.20%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.85%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 55.96%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.04.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.88.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.68.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 137.91.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Camilla Lien Abbas (41 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%
Sarmed Abbas (43 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Nidal Kathem Taleb (66 år)
Styrelsesuppleant
Kayla AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Kayla Professional Hair & Beauty I Malmö AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Kayla AB.
Kayla Professional Hair & Beauty I Malmö AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
14,83 Mkr
22
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,20 Mkr
6
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
13,98 Mkr
22

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2026
126,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
60,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−558,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
121,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
61,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−559,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
262,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
208,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−461,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
14,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
15,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
13,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
3,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
6,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
674,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
698,91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
655,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
640,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
648,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
602,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
483,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
478,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
455,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
22 . Oförändrat jämfört med föregående år
2025
22 . Ökat jämfört med föregående år
2024
20 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
158,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
107,21 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
40,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
14,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
14,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
12,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
5,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
2,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−27,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2026
126,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
60,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−558,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
14,99 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
15,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
13,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Nettoresultat
126,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 60,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −558,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
121,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 61,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −559,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
262,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 208,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −461,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
14,83 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 15,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 13,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
3,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 6,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
674,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 698,91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 655,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
640,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 648,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 602,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
483,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 478,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 455,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
22 . Oförändrat jämfört med föregående år 22 . Ökat jämfört med föregående år 20 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
158,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 107,21 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 40,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
14,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 14,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 12,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
5,74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2,73 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −27,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
126,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 60,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −558,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
14,99 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 15,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 13,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-06-18
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-03-01 – 2026-02-28
Antal anställda har ändrat
2026-06-18
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-03-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
96230
Tidigare huvudbransch
96021
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
96210
96220
Tidigare branscher
96022
96040
Vinsten ändrad
2025-08-07
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-03-01 - 2025-03-01
Värde: 60
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-07
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-03-01 - 2025-03-01
Värde: 5632
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-08-07
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2025-02-01
Varaktighet: 12
Värde: 15376
Årsresultatet ändrat
2025-08-07
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2025-02-01
Varaktighet: 12
Värde: 60
Arbetsställe ändrat
2025-08-07
Information om arbetsställe har ändrats
Styrelsemedlem borttagen
2025-04-15
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Focic, Memen
Personnummer: 19830513-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2019-09-13
Ny styrelsemedlem
2025-04-15
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Kathem Taleb, Nidal
Personnummer: 19590904-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-04-09
Balansräkning ändrad
2024-08-06
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-03-01 - 2024-03-01
Värde: 5463
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-06
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-03-01 - 2024-03-01
Värde: -559
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-07-30
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2024-07-30
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-02-01
Varaktighet: 12
Värde: -559
Omsättning ändras
2024-07-30
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-02-01
Varaktighet: 12
Värde: 13106
Bransch har lagts till
2024-06-04
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 96040
Primär: Nej
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2023-12-12
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-03-01 - 2023-03-01
Värde: 5378
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-03-01 - 2023-03-01
Värde: 1828
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-08-29
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-08-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-02-01
Varaktighet: 12
Värde: 1444
Omsättning ändras
2023-08-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-02-01
Varaktighet: 12
Värde: 10347