Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2025-05-14

Om K3 Måleri & Bygg Entreprenad AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

K3 Måleri & Bygg Entreprenad AB grundades år 2018. Under 2023 uppgick omsättningen till 131,25 Tkr, en minskning med 410,23 Tkr jämfört med föregående år. Under 2023 försämrades vinstmarginalen med 28%. K3 Måleri & Bygg Entreprenad AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Under 2023 ökade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 37 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för K3 Måleri & Bygg Entreprenad AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Vedat Cimilji (37 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

K3 Måleri & Bygg Entreprenad AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−14,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
73,07 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
98,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−11,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
100,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
130,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−1,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
124,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
142,57 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
131,25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
541,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
371 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
4 kr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
65,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
541,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
383,28 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
53,45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
513,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
351,77 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
218,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
197,74 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
2 . Ökat jämfört med föregående år
2022
1 . Minskat jämfört med föregående år
2021
3 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
−17,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
6,88 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
106,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
513,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,06 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
−7,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
73,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
32,95 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−13,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
94,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
126,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
113,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
548,36 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
−14,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 73,07 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 98,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−11,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 100,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 130,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−1,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 124,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 142,57 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
131,25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 541,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
371 kr . Ökat jämfört med föregående år 4 kr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
65,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 541,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 383,28 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
53,45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 513,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 351,77 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 218,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 197,74 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Minskat jämfört med föregående år 3 . Trend saknas
Övriga intäkter
−17,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 6,88 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
106,89 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 513,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,06 Mkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−7,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 73,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 32,95 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−13,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 94,48 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 126,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
113,92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 548,36 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Avregistrerad för moms
2025-05-20
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-05-20
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2025-05-20
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för F-Skatt
2025-04-08
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Balansräkning ändrad
2024-11-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 56
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-11-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -14
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-10-29
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2024-10-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -15
Omsättning ändras
2024-10-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 131
Arbetsställe ändrat
2024-09-03
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 308
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 94
Gammalt värde: N/A
Registrerad för F-Skatt
2023-10-17
Organisationen har registrerats för F-skatt.
Årsresultatet ändrat
2023-09-19
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 73
Omsättning ändras
2023-09-19
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 541
Arbetsställe ändrat
2023-09-19
Information om arbetsställe har ändrats
Avregistrerad för F-Skatt
2023-08-29
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.