Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2024-12-11

Om Källs Färg & Marin AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Källs Färg & Marin AB grundades år 1937. Under 2022 uppgick omsättningen till 11,17 Mkr, en minskning med 1,29 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 1% och resultatet till −62 Tkr. Källs Färg & Marin AB hade i genomsnitt 5 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 64 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Den årsredovisning som avses gäller Källs Färg & Marin AB för räkenskapsåret 2022. Här följer en kort analys av årsredovisningen:

Intäkter och Resultat

Nettoomsättningen för 2022 uppgick till 11 168 Tkr, vilket innebär en minskning jämfört med föregående år (12 462 Tkr 2021). Rörelseresultatet var positivt och uppgick till 149 647 kr, vilket är en förbättring från 15 820 kr året innan. Efter finansiella poster redovisade bolaget dock ett negativt resultat på -61 832 kr, jämfört med -192 717 kr under 2021. Resultatet påvisar att trots en förbättring i rörelseresultatet kan finansiella kostnader fortsatt tynga på det slutliga resultatet.

Soliditet

Soliditeten för bolaget minskade från 4,7% 2021 till 3,0% 2022. Detta indikerar en försämring av bolagets kapitalstyrka och finansiella stabilitet.

Eget kapital och skulder

Eget kapital uppgick vid årets slut till 183 416 kr, en minskning från 245 248 kr från föregående år. Långfristiga skulder ökade betydligt till 2 326 115 kr från 1 326 939 kr, och de kortfristiga skulderna uppgick till 3 681 263 kr, vilket är en liten ökning från 3 639 295 kr 2021. Denna skuldförändring kan innebära ökad finansiell risk för bolaget.

Omsättningstillgångar

Bolagets omsättningstillgångar ökade från 5 211 482 kr till 6 190 794 kr, där varulagret steg från 4 805 159 kr till 5 634 068 kr. Även kassaoch banktillgångar ökade något från 57 564 kr till 108 377 kr.

Sammanfattningsvis visar årsredovisningen att Källs Färg & Marin AB har lyckats förbättra sitt rörelseresultat, men står inför utmaningar i form av minskad omsättning och ökad skuldsättning som påverkar soliditeten och det totala ekonomiska resultatet negativt. Verksamheten har visat förmåga att generera intäkter och hantera rörelsekostnader effektivt, trots externa ekonomiska påverkan och finansiella kostnader.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Källs Färg & Marin AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
9
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
7
Observera
Avvikelser som bör följas upp
9
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.03.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 39.33.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 32.83.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.613. Ojusterad andel = 0.613.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 2.97%.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.15.
Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = 0.71.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.19.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -25.31%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -0.56%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.68.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 9.54 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Lars Erik Olof Hansson (65 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Anna Birgitta Edlund (71 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
0% - 25%
Hans Vilhelm Gustafsson (82 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (5)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas i förening av Edlund, Anna Birgitta Hansson, Lars Erik Olof Styrelsen ska bestå av 5 styrelseledamöter och 0 styrelsesuppleanter.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Källs Färg & Marin AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
−62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−193 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
−74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
150 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
117 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
150 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
117 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
11,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
12,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
14,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
1 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
2,23 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
2,49 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
2,89 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
34 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
−12,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−38,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
−14,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
−62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−193 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
−74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
11,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
12,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
14,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
−62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −193 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
150 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 117 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
150 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 117 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
11,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 12,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 14,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,23 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,49 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,89 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
5 . Oförändrat jämfört med föregående år 5 . Oförändrat jämfört med föregående år 5 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 34 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−12,4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −38,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −14,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −193 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −74 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
11,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 12,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 14,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2024-12-31
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för moms
2024-12-24
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-12-24
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2024-12-17
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Styrelsemedlem borttagen
2024-11-26
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Gustafsson, Hjalmar Vilhelm
Personnummer: 19830508-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2021-12-02
Avregistrerad för F-Skatt
2024-03-19
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Vinsten ändrad
2024-01-16
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -62
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-01-16
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 6191
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-01-09
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-01-09
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-01-09
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 11168
Årsresultatet ändrat
2024-01-09
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -62