Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Jullings Collective AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Jullings Collective AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 2022 och har verksamhet inom "detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder". Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2024 uppgick omsättningen till 146,13 Tkr, en ökning med 120,70 Tkr jämfört med föregående år. Jullings Collective AB redovisade en vinstmarginal på 47% och ett resultat efter finansiella poster på 65,19 Tkr. Jullings Collective AB hade i genomsnitt 1 anställd under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 31 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Jullings Collective AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
22
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.71.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.16.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.47.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 67.83%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.79.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.65.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 43.96 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.27.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 500.89%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 42.94%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 359.17.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 45.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Marc David Jullings (32 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Jullings Collective AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2024
62,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−54,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
15,17 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
65,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−53,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
19,74 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
66,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−53,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
19,74 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
146,13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
25,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
207,60 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
6 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
146,13 Tkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
2022
207,60 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
108,76 Tkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
2022
207,60 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
42,26 Tkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
2022
85,06 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Ökat jämfört med föregående år
2023
0 . Minskat jämfört med föregående år
2022
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
−5,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
108,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
18,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
207,60 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
62,75 Tkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
2022
15,17 Tkr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2024
65,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−54,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
19,64 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
140,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
25,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
207,60 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Årets resultat
62,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −54,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 15,17 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
65,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −53,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 19,74 Tkr . Trend saknas
EBITDA
66,43 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −53,5 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 19,74 Tkr . Trend saknas
Omsättning
146,13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 25,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 207,60 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
6 kr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år 1 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
146,13 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas 207,60 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
108,76 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas 207,60 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
42,26 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas 85,06 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Ökat jämfört med föregående år 0 . Minskat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
−5,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
108,76 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 18,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 207,60 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
62,75 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas 15,17 Tkr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
65,19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −54,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 19,64 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
140,24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 25,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 207,60 Tkr . Trend saknas
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-01-25 – 2022-12-31
Branschklassificering uppdaterad
2026-08-27
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
Ingen uppgift.
Tidigare branscher
69201
Antal anställda har ändrat
2026-01-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2025-12-16
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Adress uppdaterad
2025-12-02
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-12-01
Ny adress
Prästgatan 36
11129 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Heleneborgsgatan 32
11732 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
E-postadress borttagen
2025-12-02
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Adress uppdaterad
2025-11-30
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-11-29
Ny adress
Prästgatan 36
c/o Juno Consulting Ab
11129 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Tidigare adress
Heleneborgsgatan 32
c/o Marc Jullings
11732 Stockholm
Stockholm
Stockholm
SE
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Arbetsställe ändrat
2025-10-14
Information om arbetsställe har ändrats
Antal anställda har ändrat
2025-10-07
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Arbetsställe ändrat
2025-08-19
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2025-08-19
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 146
Årsresultatet ändrat
2025-08-19
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 63
Vinsten ändrad
2025-08-19
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 65
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-19
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 111
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-10-08
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 37
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -54
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-08-06
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -54
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 25
Organisationens adress rättad
2024-08-06
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 48
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 20
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-09-12
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-09-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 15
Omsättning ändras
2023-09-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 208