Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om J&e Pettersson Åkeri I Stugun AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

J&e Pettersson Åkeri I Stugun AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "riskkapitalbolagsverksamhet" och grundades 2007. Under 2022 uppgick omsättningen till 5,67 Mkr, en ökning med 1,21 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 2% och resultatet till 86,20 Tkr. J&e Pettersson Åkeri I Stugun AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Under 2022 ökade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 38 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Årsredovisning för J & E Pettersson Åkeri i Stugun AB

Sammanfattning

Årsredovisningen för J & E Pettersson Åkeri i Stugun AB för räkenskapsåret 2022 visar på en förbättring av flera nyckeltal jämfört med föregående år. Företaget har ökat sin nettoomsättning, åstadkommit ett positivt resultat efter finansiella poster och förbättrat sin soliditet.

Nyckeltal

Nettoomsättning: Nettoomsättningen har ökat kraftigt från 4 464 Tkr till 5 671 Tkr, vilket motsvarar en ökning med 27%. Detta indikerar en betydande tillväxt i verksamheten.

Resultat efter Finansiella Poster: Företaget har lyckats vända ett negativt resultat på -277 Tkr år 2021 till ett positivt resultat på 86 Tkr år 2022. Detta tyder på att företagets kostnadsstruktur förbättrats eller att intäkterna har ökat avsevärt.

Soliditet: Soliditeten har ökat från 34,8% till 39,0%. Detta innebär att företaget nu har en starkare finansiell ställning och är mindre exponerat mot finansiella risker.

Resultaträkning

Företaget har visat en positiv utveckling i resultaträkningen. Rörelseintäkterna har ökat från 4 464 Tkr till 5 721 Tkr. På kostnadssidan har företaget högre personalkostnader och övriga externa kostnader jämfört med föregående år, men dessa verkar ha balanserats väl mot den ökade omsättningen.

Rörelseresultat: Rörelseresultatet förbättrades från -248 Tkr till 110 Tkr, vilket är en betydande förbättring. Detta visar på en effektivare kostnadsstruktur och bättre marginaler.

Räntekostnader: Räntekostnaderna har minskat något, vilket också bidragit till det förbättrade resultatet efter finansiella poster.

Balansräkning

Balansräkningen visar att företagets tillgångar har minskat något från 3 477 Tkr till 3 152 Tkr. Detta beror främst på minskade materiella anläggningstillgångar.

Eget Kapital: Eget kapital har ökat marginellt från 1 183 Tkr till 1 194 Tkr. Företaget har för avsikt att dela ut 200 Tkr till aktieägarna, vilket är en signal om stark självförtroende i företagets finansiella hälsa.

Skulder: Företagets långfristiga skulder har minskat från 1 348 Tkr till 1 181 Tkr, vilket minskar den långsiktiga finansiella risken. Kortfristiga skulder har också minskat, vilket bidrar till en bättre kortsiktig likviditet.

Slutsats

J & E Pettersson Åkeri i Stugun AB har gjort betydande framsteg under året. Förbättrad nettoomsättning, positivt rörelseresultat och högre soliditet är alla tecken på att företaget stärker sin ekonomiska position. Att dela ut en del av vinsten till aktieägarna är ett starkt tecken på finansiell hälsa och leder till förtroende bland investerare.

Tillväxten i omsättning och vinst visar på en hållbar affärsmodell, men det är viktigt att fortsätta övervaka kostnader och skuldsättningsnivåer för att uppnå fortsatt finansiell stabilitet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för J&e Pettersson Åkeri I Stugun AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Observera avvikelser
Följ upp gula punkter med kompletterande kontroll.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
0
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.353. Ojusterad andel = 0.361.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.85.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.68.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.55.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.59.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.18%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 2.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 40.60%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.89.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 14.63 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 0.91%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 4.42.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Erik Örjan Pettersson (39 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%
John Anders Pettersson (42 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

J&e Pettersson Åkeri I Stugun AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är J & E Pettersson Holding I Stugun AB.
J&e Pettersson Åkeri I Stugun AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
5,67 Mkr
2

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
10,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
110,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−248 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
762,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
449 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
715 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
5,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
4,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
4,69 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
448 kr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
2,84 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
4,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
4,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
972,09 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
440,09 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
2 . Ökat jämfört med föregående år
2021
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
1 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
50,35 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
163 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
1,94 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
5,16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
86,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−277 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
−16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
5,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
4,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
4,85 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
10,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
110,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −248 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
762,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 449 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 715 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
5,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,69 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
448 kr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,84 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
972,09 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
440,09 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
50,35 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 163 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
1,94 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
5,16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
86,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −277 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
5,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,46 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,85 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Huvudkontor ändrat
2024-12-11
Huvudkontorets adress har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-09
Ny adress
Gammal adress
Gjurds Väg 21 84451 Stugun
84451 Jämtland SE
Moderbolag ändrat
2024-11-19
Moderbolaget har ändrats
Avregistrerad för F-Skatt
2023-12-12
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2023-12-12
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2023-12-12
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2023-12-12
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 86
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 3152
Gammalt värde: N/A