Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Irr Suspension AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Irr Suspension AB är ett aktiebolag och grundades år 2023. Företaget har verksamhet inom "reparation och underhåll av motorcyklar". Företaget har sitt säte i Skellefteå. Under 2026 uppgick omsättningen till 2,33 Mkr, en ökning med 585,49 Tkr jämfört med föregående år. Irr Suspension AB redovisade en vinstmarginal på 8% och ett resultat efter finansiella poster på 177,02 Tkr. Irr Suspension AB hade i genomsnitt 1 anställd under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 46 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Irr Suspension AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.744. Ojusterad andel = 0.744.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 6.31.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.22.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 5.83.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.37.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 16.44%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.57.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.35.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 16.93 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 55.35%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2.35%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 7.37.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 5.00%.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Robin Alexander Ignberg (37 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%
Kurt Jörgen Ignberg (64 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
0% - 25%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Irr Suspension AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2026
105,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
41,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
49,31 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
189,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
81,55 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
81,77 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
224,54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
104,61 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
84,27 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
2,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,58 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
13 kr . Ökat jämfört med föregående år
2025
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
264 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
2,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,58 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
1,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
519,49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
935,44 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
646,42 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
442,31 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
445,40 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2025
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
105,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
129 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
1,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
519,49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
935,44 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
105,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
41,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
49,31 Tkr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2026
177,02 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
70,49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
82,03 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
2,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,58 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Årets resultat
105,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 41,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 49,31 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
189,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 81,55 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 81,77 Tkr . Trend saknas
EBITDA
224,54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 104,61 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 84,27 Tkr . Trend saknas
Omsättning
2,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,58 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
13 kr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år 264 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,58 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
1,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 519,49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 935,44 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
646,42 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 442,31 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 445,40 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
105,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år 129 kr . Trend saknas
Bruttoresultat
1,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 519,49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 935,44 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
105,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 41,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 49,31 Tkr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
177,02 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 70,49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 82,03 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
2,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,58 Mkr . Trend saknas
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-10-31
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-05-01 – 2026-04-30
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-05-01 – 2025-04-30
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
95320
Tidigare huvudbransch
45400
Vinsten ändrad
2024-11-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-05-01
Värde: 82
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-11-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-05-01
Värde: 559
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-11-05
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2024-11-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 16
Värde: 1576
Årsresultatet ändrat
2024-11-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 16
Värde: 49