Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-01-28

Om Interiörmakarna I Arlöv AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Interiörmakarna I Arlöv AB grundades år 2015. Under 2022 uppgick omsättningen till 27,67 Mkr, en minskning med 6,13 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 2% och resultatet till 553,72 Tkr. Interiörmakarna I Arlöv AB hade i genomsnitt 16 anställda under året. Under 2022 minskade antalet anställda med 6% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 47 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Interiörmakarna I Arlöv AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
9
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.21.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 4.71.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 4.99.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 17.99%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.21.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 1.36%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 2.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 6.63.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 31.60 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.21.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 96.41%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 7.43.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Peter Mikael Anzoategui (40 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Marcin Jan Bratkowski (47 år)
Genom
Person
Bosatt
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Interiörmakarna I Arlöv AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
377,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−380 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
534 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
639,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−317 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
783 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
644,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−305 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
833 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
27,67 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
33,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
28,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
651 kr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
1,73 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,99 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
1,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
1,06 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
698,70 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
16 . Minskat jämfört med föregående år
2021
17 . Minskat jämfört med föregående år
2020
20 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
136,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
16,89 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
23,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−22,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
26,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
553,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−382 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
697 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
27,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
33,85 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
28,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
377,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −380 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 534 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
639,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −317 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 783 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
644,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −305 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 833 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
27,67 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 33,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 28,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
651 kr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,73 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,99 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,06 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
698,70 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
16 . Minskat jämfört med föregående år 17 . Minskat jämfört med föregående år 20 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
136,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
16,89 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
23,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −22,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 26,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
553,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −382 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 697 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
27,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 33,85 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 28,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2024-08-27
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-08-26
Ny adress
Gammal adress
Hammarvägen 17 23237 Arlöv
23237 Skåne SE
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 554
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 4703
Gammalt värde: N/A
Organisationens namn ändrat
2023-10-03
Organisationens namn har ändrats
Avregistrerad för F-Skatt
2023-08-22
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2023-08-22
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2023-08-22
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2023-08-22
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Arbetsställe ändrat
2023-07-04
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2023-07-04
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 27666
Årsresultatet ändrat
2023-07-04
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 377