Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2024-12-17

Om Hyrservice Väst AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Hyrservice Väst AB grundades år 2015. Under 2022 uppgick omsättningen till 2,22 Mkr, en minskning med 127,79 Tkr jämfört med föregående år. Hyrservice Väst AB redovisade en vinstmarginal på 15% och ett resultat på 261,12 Tkr. Hyrservice Väst AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 49 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell analys av Hyrservice i Varekil AB

Översikt: Hyrservice i Varekil AB befinner sig i maskinuthyrnings- och reparationsbranschen och har genomgått en ägarförändring under räkenskapsåret 2021/2022. Trots denna förändring visar bolaget tecken på förbättring i sin finansiella ställning jämfört med föregående år.

Resultaträkning:

  • Nettoomsättning: Företaget har en nettoomsättning på 2 219 tkr, vilket är en minskning från föregående år (2 347 tkr). Minskningen kan vara ett tecken på lägre uthyrningsvolymer eller prissänkningar.
  • Årets resultat: Nettovinsten ligger på 207 tkr, en markant förbättring från föregående års förlust på -228 tkr.
  • Rörelsekostnader: En total minskning av rörelsekostnader från 2 581 tkr till 1 851 tkr. Minskning i personalkostnader och råvaror bidrar positivt till detta resultat.

Balansräkning:

  • Tillgångar: Totala tillgångar har ökat från 1 104 tkr till 2 076 tkr, huvudsakligen genom ökning i inventarier och verktyg (1 202 tkr från tidigare 767 tkr).
  • Eget kapital: Företaget har gått från ett negativt eget kapital på -159 tkr till ett positivt eget kapital på 48 tkr.
  • Skulder: Långfristiga skulder uppgår till 823 tkr, en ökning från 622 tkr föregående år, vilket kan indikera ökade lån eller krediter. Kortfristiga skulder har också ökat till 1 206 tkr från 640 tkr, vilket kan vara oroande om dessa inte kan betalas av i tid.

Kassaflöde:

  • Kassaflödet ses som kritiskt då kassa och bank rapporteras till 0 kr, vilket kan indikera potentiell risk för likviditetsproblem även om företaget har positivt eget kapital.

Soliditet:

  • Soliditeten har förbättrats dramatiskt från -14,4% till 2,3%, vilket är en positiv indikator men fortfarande låg, vilket innebär att företaget är kraftigt skuldsatt.

Slutsatser

  • Positiv utveckling av resultat: Bolaget har vänt en tidigare förlustsituation till vinst, vilket är ett tecken på bättre kostnadskontroll och effektivisering av verksamheten.
  • Likviditetsrisk: Trots den positiva utvecklingen visar 0 kr i kassa och bank på att företaget kan ha likviditetsproblem som behöver åtgärdas snarast.
  • Ökande skulder: Den ökande skuldbördan är en potentiell risk. Fokus bör ligga på att minska kort- och långfristiga skulder för att förbättra den finansiella stabiliteten.

Hyrservice i Varekil AB har gjort märkbara framsteg under det senaste räkenskapsåret, men det finns fortfarande områden som behöver stärkas för att säkerställa långsiktig hållbarhet och tillväxt.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Hyrservice Väst AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Karl Anders Emil Algeröd (42 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Niklas Christian Algeröd Jokumsen (55 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Hyrservice Väst AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
207,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−228 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
322,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−183 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
741,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
237 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
2,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
2,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
1,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
28 kr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
2,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
2,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
1,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
1,22 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
73,79 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
−45,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
52 Tkr . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
1,22 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
207,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−228 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
261,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−228 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
−17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
2,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
2,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
1,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
207,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −228 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
322,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −183 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
741,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 237 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
2,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
28 kr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,35 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,22 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
73,79 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
−45,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 52 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
1,22 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
207,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −228 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
261,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −228 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
2,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,92 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2024-11-12
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-11-11
Ny adress
Gammal adress
Industrivägen 17 47331 Henån
47331 Västra Götaland SE
Avregistrerad för F-Skatt
2023-11-14
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2023-11-14
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2023-11-14
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2023-11-14
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress rättad
2023-11-14
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-11-14
Organisationens adress har rättats