Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2025-10-08

Om Hannas Kemtvätt & Skrädderi AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Hannas Kemtvätt & Skrädderi AB är ett aktiebolag som grundades år 2022 och är verksamt inom "Diverse övriga konsumenttjänster". Under 2024 uppgick omsättningen till 2,02 Mkr, en ökning med 1,41 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -12% och resultatet till −264,7 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Hannas Kemtvätt & Skrädderi AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
11
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
8
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.703. Ojusterad andel = 0.703.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -2.54.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.71.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.80.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.27.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -13.13%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -74.59.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -13.00%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.38.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 36.95%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 267.17%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Lönsamhetstrend
Underlag för lönsamhetstrend saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Safaa Hanna Syaush (56 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Suzan Boia Hanna (56 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Hannas Kemtvätt & Skrädderi AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−264,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−309,6 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−261,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−210,3 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−261,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−210,3 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
2,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
607,61 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
151 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
46 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
74,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
37,50 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
571,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
527,05 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−264,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−210,9 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
2,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
645,12 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023
Nettoresultat
−264,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −309,6 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−261,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −210,3 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−261,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −210,3 Tkr . Trend saknas
Omsättning
2,02 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 607,61 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
151 kr . Ökat jämfört med föregående år 46 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
74,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 37,50 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
571,10 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 527,05 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−264,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −210,9 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
2,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 645,12 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-05-30
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-05-29
Ny adress
99999 Adress Saknas
SE
Tidigare adress
Ellagårdsvägen 90
c/o Kul Redovisning Hb
18745 Täby
Stockholm
Täby
SE
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
96990
Tidigare huvudbransch
96090
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
96102
Tidigare branscher
96012
Status ändrad
2025-10-28
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-10-28
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2025-10-27
Avregistrerad för moms
2025-10-28
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2025-10-27
Adress uppdaterad
2025-10-28
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-10-27
Ny adress
Stockholms Län Stockholm
Tidigare adress
Ellagårdsvägen 90
18745 Täby
Stockholm
Täby
SE
Avregistrerad för moms
2025-10-21
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-10-21
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2025-10-14
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Markerad som ej verksam
2025-10-11
Organisationen har markerats som ej verksam.
Status: Markerad som vilande
Beskrivning: Organisationen är markerad som icke verksam.
Ändringsdatum: 2025-10-11
Bolagsverkets status ändrad
2025-10-11
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Ny statuskod: 20
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2025-10-08
Organisationsstatus ändrad
2025-10-11
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Gäller från: 2025-10-08
Tidigare status: Aktiv
Avregistrerad för F-Skatt
2025-04-15
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Balansräkning ändrad
2024-11-19
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: 1056
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-11-19
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: -265
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-11-12
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: -265
Omsättning ändras
2024-11-12
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 2016
Organisationens adress har ändrats.
2024-03-26
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-03-25
Ny adress
Ellagårdsvägen 90 18745 Täby
18745 Stockholm SE
Gammal adress
Tulegatan 37 11353 Stockholm
11353 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-03-26
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-03-25
Ny adress
Ellagårdsvägen 90 18745 Täby
18745 Stockholm SE
Gammal adress
Tulegatan 37 11353 Stockholm
11353 Stockholm SE
Balansräkning ändrad
2024-03-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-03-01 - 2023-05-01
Värde: 502
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-03-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-03-01 - 2023-05-01
Värde: -211
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-03-05
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-03-05
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2024-03-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 14
Värde: -310
Omsättning ändras
2024-03-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 14
Värde: 608