Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Handcrafteriet AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Handcrafteriet AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "fotoverksamhet" och grundades 2015. Företaget har sitt säte i Ingarö. Under 2024 uppgick omsättningen till 160 Tkr, en minskning med 262,54 Tkr jämfört med föregående år. Handcrafteriet AB redovisade en vinstmarginal på 48% och ett resultat på 75 Tkr. Handcrafteriet AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 50 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Handcrafteriet AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
21
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 3.53.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -1.92.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.20.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 83.28%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.42.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 5.98.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 5.98.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 35.94%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 46.88%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 47.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Noritake Akechi (53 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Noritake Akechi (53 år)
Styrelsesuppleant

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Handcrafteriet AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
120,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
119,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
119,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
160 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
422,54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
131,73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
660 kr . Ökat jämfört med föregående år
2022
35 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
160 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
422,54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
65,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
300,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
82,17 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
100,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
41,26 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Minskat jämfört med föregående år
2022
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
53,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
300,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
164,35 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
120,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
120,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
160 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
184,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 120,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 119,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 119,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
160 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 422,54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 131,73 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 660 kr . Ökat jämfört med föregående år 35 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
160 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 422,54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 65,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 300,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 82,17 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 100,23 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 41,26 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Minskat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 53,24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas 300,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 164,35 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 120,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 120,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3,84 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
160 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 184,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning rättad
2026-04-16
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
74200
Tidigare huvudbransch
74203
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
74300
90110
Tidigare branscher
74300
90030
Vinsten ändrad
2025-07-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 75
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 341
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 160
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 75
Arbetsställe ändrat
2025-01-28
Information om arbetsställe har ändrats
Registrerad som arbetsgivare
2025-01-21
Företaget har registrerats som arbetsgivare
Balansräkning ändrad
2024-08-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 281
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 120
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 120
Omsättning ändras
2024-08-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 423
Arbetsställe ändrat
2024-08-06
Information om arbetsställe har ändrats
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-03-05
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 108
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 4
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 132
Årsresultatet ändrat
2023-07-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4