Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Hammarö Bygg & Kakel Värmland AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Hammarö Bygg & Kakel Värmland AB är ett aktiebolag som grundades år 2022 och är verksamt inom "Golv- och väggbeläggningsarbeten". Företaget har sitt säte i Karlstad. Under 2024 uppgick omsättningen till 4,13 Mkr, en minskning med 1,03 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 1% och resultatet till 29 Tkr. Hammarö Bygg & Kakel Värmland AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 47 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Hammarö Bygg & Kakel Värmland AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
7
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 10.53.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.30.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 4.42.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 18.46%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.21.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.70%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.90.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 24.30 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.21.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 210.90%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2.71.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Adresskluster
Många orelaterade bolag delar adress.
Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Patrik Stefan Mikael Sundell (55 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Hammarö Bygg & Kakel Värmland AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−336 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
155 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−330 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
202 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−325 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
205 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
4,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,81 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
951,75 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
4 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
7,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
38,75 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−336 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
201 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
4,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,81 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −336 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 155 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −330 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 202 Tkr . Trend saknas
EBITDA
51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −325 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 205 Tkr . Trend saknas
Omsättning
4,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,81 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 951,75 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Trend saknas
Övriga intäkter
34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
7,25 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 38,75 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −336 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 201 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
4,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,81 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning rättad
2026-07-01
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-07-01
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-04-01 – 2022-12-31
Årsredovisning rättad
2026-06-26
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-06-26
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-04-01 – 2022-12-31
Årsredovisning rättad
2026-04-09
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-04-09
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-04-01 – 2022-12-31
Årsredovisning rättad
2026-01-30
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-01-30
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-04-01 – 2022-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-01-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2024-10-08
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 869
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-08
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -336
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-10-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -336
Omsättning ändras
2024-10-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 5159
Organisationens adress har ändrats.
2024-04-23
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-04-22
Ny adress
Tullhusgatan 1 65209 Karlstad
65209 Värmland SE
Gammal adress
Spelvägen 13 66330 Skoghall
66330 SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-04-23
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-04-22
Ny adress
Tullhusgatan 1 65209 Karlstad
65209 Värmland SE
Gammal adress
Spelvägen 13 66330 Skoghall
66330 SE