Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Höglandets Plåt & Ventilation AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Höglandets Plåt & Ventilation AB är ett aktiebolag som grundades år 2003 och är verksamt inom "Takarbeten av plåt". Företaget har sitt säte i Sävsjö. Under 2024 uppgick omsättningen till 32,91 Mkr, en ökning med 6,30 Mkr jämfört med föregående år. Höglandets Plåt & Ventilation AB redovisade en vinstmarginal på 12% och ett resultat på 3,61 Mkr. Höglandets Plåt & Ventilation AB hade i genomsnitt 15 anställda under året. Under 2024 minskade antalet anställda med 6% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 52 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Höglandets Plåt & Ventilation AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.517. Ojusterad andel = 0.517.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 3.01.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.00.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 33.55%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.01.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.79.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 43.08 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.39.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 69.28%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 5.38%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 4.48.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 7.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoner har förhöjda bolagsengagemang.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Carl Rickard Nord (58 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (6)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Daniel Ulf Janson Lützen (46 år)
Huvudansvarig revisor
Oskar Viktor Drott (37 år)
Styrelsesuppleant
Ulf Mattias Johansson (55 år)
Verkställande Direktör
WINO Holding AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Nord, Carl Rickard Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Höglandets Plåt & Ventilation AB ingår i en koncern med totalt 14 bolag. Moderbolaget är Wino Holding AB.
Höglandets Plåt & Ventilation AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,56 Mkr
5
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
142,11 Mkr
43
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
102,32 Mkr
40
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,79 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
19,90 Mkr
14
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
32,91 Mkr
15
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
56,96 Mkr
8
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
24,05 Mkr
2
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
207,42 Mkr
63
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
249 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
2,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
802 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
2,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,28 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
32,91 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
26,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
35,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
5 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
2,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,66 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,36 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
15 . Minskat jämfört med föregående år
2023
16 . Ökat jämfört med föregående år
2022
15 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
885 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
796 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
118 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
3,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
295 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
913 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
33,79 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
27,77 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
36,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 24 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
2,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 802 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
2,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,28 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,74 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
32,91 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 26,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 35,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,66 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,36 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
15 . Minskat jämfört med föregående år 16 . Ökat jämfört med föregående år 15 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
885 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 796 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
118 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,62 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
3,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 295 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 913 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
33,79 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 27,77 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 36,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående borttagen
2026-07-02
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Björn Stefan Lidström
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2020-03-17
Gäller till: 2026-06-29
Närstående tillagd
2026-07-02
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Oskar Viktor Drott
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2026-06-30
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
43411
Tidigare huvudbransch
43911
Omsättning ändras
2025-07-29
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 32908
Årsresultatet ändrat
2025-07-29
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1770
Arbetsställe ändrat
2025-07-29
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-09-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 16885
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 295
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-09-17
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 26
Omsättning ändras
2024-09-17
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 26613
Arbetsställe ändrat
2024-09-17
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-03-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-03-04
Ny adress
Västra Järnvägsgatan 33 57635 Sävsjö
57635 Jönköping SE
Gammal adress
Västra Järnvägsgatan 33 57636 Sävsjö
57636 SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-03-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-03-04
Ny adress
Västra Järnvägsgatan 33 57635 Sävsjö
57635 Jönköping SE
Gammal adress
Hjärtlandavägen 3 57633 Sävsjö
57633 Jönköping SE
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 16540
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 913
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-09-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 35421
Årsresultatet ändrat
2023-09-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 24