Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2025-02-14

Om Högens Fårgård AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Högens Fårgård AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 1991 och har verksamhet inom "kreatursslakt". Under 2022 uppgick omsättningen till 1,88 Mkr, en minskning med 819,02 Tkr jämfört med föregående år. Under 2022 försämrades vinstmarginalen med 16,09 procentenheter. Högens Fårgård AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 70 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Högens Fårgård AB Årsredovisning 2021

1. Översikt av Verksamheten

Högens Fårgård AB bedriver småskaligt slakteri, rökeri och gårdshandel, vilket är en nischad men potentiellt stabil marknad norr om metropolerna där lokalproducerad mat kan vara efterfrågad.

2. Nyckeltal och Resultat

  • Nettoomsättning: Har minskat till 2 698 Tkr 2021 från 3 040 Tkr 2020, vilket bildar en nedgång på cirka 11,2%. Denna minskning är anmärkningsvärd och kräver vidare analys av orsaker, vare sig det beror på minskad efterfrågan, marknadsförändringar eller operativa utmaningar.

  • Resultat efter finansiella poster: Har vänt till en förlust på 314 Tkr 2021 jämfört med en vinst på 289 Tkr 2020. Detta är en signifikant försämring som främst kan tillskrivas ökade kostnader och minskade intäkter.

  • Soliditet: Har sjunkit till 13% från 22% 2020. Soliditeten är låg, vilket indikerar att en stor del av bolagets tillgångar är finansierade med lån, vilket ökar den finansiella risken.

3. Resultaträkning

  • Rörelsekostnader: Kostnader för handelsvaror, externa kostnader och personalkostnader uppgår totalt till 2 965 Tkr, vilket är högre än rörelseintäkterna (2 725 Tkr). Stora kostnadsökningar har inträffat inom personalkostnader (från 83 Tkr till 697 Tkr), vilket kan vara ett resultat av personalexpansion eller ökade löneutgifter.

  • Finansiella Kostnader: Nettokostnader på 74 Tkr 2021 är relativt stabila jämfört med föregående år, men påverkar fortfarande lönsamheten negativt.

4. Balansräkningens Stridpoints

  • Tillgångar: Materiella anläggningstillgångar har minskat till 2 578 Tkr från 2 701 Tkr, huvudsakligen på grund av avskrivningar. Omsättningstillgångarna minskar också, framförallt på grund av mindre kassa och bank.

  • Skulder: Total skuld är nästan oförändrad, med långfristiga skulder som är marginellt lägre. Det är dock oroande att kortfristiga skulder har ökat.

5. Eget Kapital och Likviditet

  • Eget Kapital har minskat betydligt till 368 Tkr från 682 Tkr på grund av förlusten. En låg nivå av eget kapital innebär en mindre buffert för att hantera förluster eller oväntade utgifter.

  • Likviditet: Likviditeten är otillfredsställande med endast 16 Tkr kassa och bank jämfört med 125 Tkr föregående år, vilket kan skapa problem för rörelsekapitalhantering.

6. Slutsats och Rekommendationer

Högens Fårgård AB har haft ett utmanande år 2021 med minskad omsättning, ökad förlust och försämrad balansräkning. Företaget behöver omgående adressera sina kostnader och se över intäktsgenerering. En strikt kostnadskontroll, förbättrad likviditetshantering och potentiellt ny finansiering kan vara nödvändiga åtgärder.

Det är också rekommenderat att företaget granskar sina operativa processer för att identifiera effektiviseringar och eventuella nya marknadsmöjligheter för att återfå lönsamheten. Vidare, analys av eventuella effekter från marknadens förändringar såsom pandemieffekter och hur dessa kan långsiktigt hanteras.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Högens Fårgård AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
10
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
16
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
28 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.01.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.274. Ojusterad andel = 0.274.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -8.02.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -15.45.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -6.92%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -0.11.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.28.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.12.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -150.03%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -29.38%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -5.65.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -25.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 20.78 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde inte nås.
SSL på domänen
SSL saknas eller kunde inte verifieras.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Leif Arne Kenneth Johansson (70 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Högens Fårgård AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2022
−552 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−314,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
286 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
−469 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−240,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
364 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
−353 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−117,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
484 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
1,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
2,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
3,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2021
206 kr . Ökat jämfört med föregående år
2020
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
939,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
3,04 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
539,73 Tkr . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
348,66 Tkr . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
2 . Ökat jämfört med föregående år
2020
1 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
26,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
Saknas . Trend saknas
2021
1,08 Mkr . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
−276 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−157,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
286 Tkr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2022
−552 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−314,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
289 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
1,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
2,72 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
3,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Årets resultat
−552 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −314,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 286 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−469 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −240,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 364 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−353 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −117,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 484 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
1,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
0 kr . Minskat jämfört med föregående år 206 kr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
939,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,35 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,04 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas 539,73 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Saknas . Trend saknas 348,66 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 26,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Saknas . Trend saknas 1,08 Mkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−276 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −157,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 286 Tkr . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
−552 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −314,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 289 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1,88 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,72 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2025-02-25
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för F-Skatt
2024-01-16
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Vinsten ändrad
2024-01-09
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -552
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-01-09
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 2658
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-01-02
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1879
Årsresultatet ändrat
2024-01-02
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -552
Avregistrerad som arbetsgivare
2023-06-27
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare