Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2025-01-08

Om Häggeby Beställnings Produktion AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Häggeby Beställnings Produktion AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 2016 och har verksamhet inom "teknisk konsultverksamhet inom industriteknik". Under 2023 uppgick omsättningen till 179,39 Tkr, en minskning med 677,28 Tkr jämfört med föregående år. Under 2023 försämrades vinstmarginalen med 31,44 procentenheter. Häggeby Beställnings Produktion AB hade i genomsnitt 0 anställda under året.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Kort Finansiell Analys: Häggeby Beställnings Produktion AB Årsredovisning för 2023

Översikt Häggeby Beställnings Produktion AB har haft ett utmanande år under 2023, som återspeglas i deras finansiella rapporter. Företaget verkar inom en diversifierad verksamhetsportfölj som inkluderar förvaltning av egendom, auktionsverksamheter, motorfordonsrestaurering, transportverksamhet, personaluthyrning, samt konstnärligt och litterärt skapande.

Nyckeltal

  • Nettoomsättning: 179 Tkr (2022: 857 Tkr)
  • Resultat efter finansiella poster: -91 Tkr (2022: 72 Tkr)
  • Soliditet: -6,9% (2022: 5%)

Resultaträkning Nettoomsättningen har minskat drastiskt från 857 Tkr år 2022 till 179 Tkr år 2023, vilket är en kraftig nedgång på cirka 79%. Detta reflekterar troligtvis en betydande minskning av affärsvolymer eller kundbas. Rörelsekostnaderna har också minskat, men inte i samma takt som intäkterna, vilket resulterar i ett negativt rörelseresultat på -40 Tkr.

Dessutom har finansiella kostnader ökat dramatiskt från 6 Tkr till 51 Tkr, vilket indikerar högre räntor eller andra finansiella kostnader, som bidrar till att försämra resultatet.

Balansräkning Tillgångarna har ökat till 830 Tkr från 673 Tkr 2022. Anläggningstillgångar har ökat med cirka 50%, primärt på grund av investeringar i inventarier och verktyg. Detta kan vara ett tecken på att företaget försöker investera i framtida verksamhet, trots de nuvarande finansiella svårigheterna.

På skuldsidan är det märkbart att kortfristiga skulder har vuxit, vilket kan indikera ökade skulder till leverantörer eller andra omedelbara finansiella åtaganden som företaget har svårt att hantera med sina nuvarande kassaflöden. Ökningen i övriga kortfristiga skulder från 430 Tkr till 658 Tkr är särskilt oroväckande.

Eget Kapital Soliditeten har försämrats avsevärt och är nu negativ (-6,9%), vilket indikerar att företaget är starkt beroende av skulder för sin finansiering. Detta är en varningsflagga för finansiell instabilitet.

Slutsats och Rekommendationer Häggeby Beställnings Produktion AB är i en utmanande finansiell ställning och behöver snabbt adressera sina kostnadsstrukturer och förbättra intäktsgenereringen. Några strategiska rekommendationer kan vara:

  1. Kostnadskontroll: Genomgå en omfattande översyn av alla rörelsekostnader för att identifiera och eliminera onödiga utgifter.
  2. Intäktsökning: Utveckla nya marknader eller produkter för att diversifiera och öka intäkterna.
  3. Finansiering: Förhandla om bättre villkor med långivare eller överväg att dra in ytterligare kapital för att stabilisera kassaflöden och stärka balansräkningen.

Genom att ta itu med dessa områden kan bolaget skapa en mer hållbar finansiell struktur för framtiden.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Häggeby Beställnings Produktion AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
10
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
12
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.895. Ojusterad andel = 0.895.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.04.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -21.43.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -15.31.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -6.99%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -0.31.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.66.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.49.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -270.59%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -50.84%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -0.78.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -22.00%.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Sven Bengt-Olof Torpestad (53 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av verkställande direktören avseende löpande förvaltningsåtgärder trots att styrelsen inte är behörig. Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant. Registrerad behörig styrelse saknas. Därför saknas också uppgift om firmateckningsrätten.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Häggeby Beställnings Produktion AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2023
−91,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
83,18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−39,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
78,54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
133 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
−39,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
78,54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
292 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
179,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
856,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
690 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
2021
690 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
2021
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
0 kr . Minskat jämfört med föregående år
2021
13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
133,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
640,12 Tkr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
Saknas . Trend saknas
2022
Saknas . Trend saknas
2021
80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2023
−91,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
72,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
123 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
179,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
856,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
703 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Årets resultat
−91,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 83,18 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−39,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 78,54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 133 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−39,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 78,54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 292 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
179,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 856,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 690 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas 690 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Minskat jämfört med föregående år 13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
133,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 640,12 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas 80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
−91,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 72,32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 123 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
179,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 856,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 703 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2025-02-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-02-10
Ny adress
Gammal adress
Smedbacksvägen 6 95250 Kalix-nyborg
95250 Norrbotten SE
Status ändrad
2025-01-14
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-31
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-30
Ny adress
Smedbacksvägen 6 95250 Kalix-nyborg
95250 Norrbotten SE
Gammal adress
Sigtunavägen 33 74694 Häggeby
74694 Uppsala SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-31
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-30
Ny adress
Smedbacksvägen 6 95250 Kalix-nyborg
95250 Norrbotten SE
Gammal adress
Sigtunavägen 33 74694 Häggeby
74694 Uppsala SE
Vinsten ändrad
2024-08-20
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -91
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-08-20
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 830
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-08-20
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 72
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-08-20
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 673
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-08-13
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 179
Årsresultatet ändrat
2024-08-13
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -91
Status ändrad
2024-02-20
Organisationens status har ändrats.
Status: Aktiv
Avregistrerad för moms
2024-02-13
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-02-13
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för F-Skatt
2023-11-21
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.