Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Greenway Logistics AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Greenway Logistics AB är ett aktiebolag som grundades år 2013 och är verksamt inom "Konsultverksamhet avseende företags organisation". Företaget har sitt säte i Borås. Under 2024 uppgick omsättningen till 50,20 Mkr, en ökning med 7,05 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 3% och resultatet till 1,15 Mkr. Greenway Logistics AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Under 2024 ökade antalet anställda med 33% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 53 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Greenway Logistics AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.09.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 8.81.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.698. Ojusterad andel = 0.994.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 5.55.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.02.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 1.74%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den grön. Bas = 10.19%, korrigerad = 36.80%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 6.13.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 36.87 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 27.65%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 16.48.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 3.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jimmy Lars Klintenberg (49 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Greenway Logistics AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
873,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
673,54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
936,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
1,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
953,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
50,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
43,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
54,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
17,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
84 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
12,55 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
14,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
18,06 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
2,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
3,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
969,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
698,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
4 . Ökat jämfört med föregående år
2023
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
1,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,82 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
41,05 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
10,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
10,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
9,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
218,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
224,51 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
653,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
883,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
51,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
44,98 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
54,21 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
873,57 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 673,54 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,96 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 936,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
1,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 953,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
50,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 43,15 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 54,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
17,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 84 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
12,55 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 14,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 18,06 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
2,61 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
969,11 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 698,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
4 . Ökat jämfört med föregående år 3 . Oförändrat jämfört med föregående år 3 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
1,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,82 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 41,05 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
10,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 9,77 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
218,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 224,51 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 653,97 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 883,35 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
51,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 44,98 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 54,21 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-04-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-03-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70200
Tidigare huvudbransch
70220
Vinsten ändrad
2025-08-05
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1150
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-05
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 9061
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 50200
Årsresultatet ändrat
2025-07-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 874
Arbetsställe ändrat
2025-07-22
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2025-07-22
Organisationens adress har rättats
Balansräkning ändrad
2024-11-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 8512
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-11-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 883
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-11-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 43154
Årsresultatet ändrat
2024-11-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 674
Arbetsställe ändrat
2024-09-03
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-07-09
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-05-07
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-04-09
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-04-09
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2024-04-09
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-11-07
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 10215
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 2508
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-10-03
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2023-08-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 54173
Årsresultatet ändrat
2023-08-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1962