Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Grandins List & Trä I Rånäs AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Grandins List & Trä I Rånäs AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "sågning av trä" och grundades 1986. Företaget har sitt säte i Rånäs. Under 2024 uppgick omsättningen till 5,08 Mkr, en minskning med 1,46 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Grandins List & Trä I Rånäs AB hade i genomsnitt 6 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 69 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Grandins List & Trä I Rånäs AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.44.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.41.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.192. Ojusterad andel = 0.192.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -6.22.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.76.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -21.70%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -5.07.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -11.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -48.72%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 30.30%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 6.74.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 40.15 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.84.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Hans Johan Gunnar Grandin (58 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Grandins List & Trä I Rånäs AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
325 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
812 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−573 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−126 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,01 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−410 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
110 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,25 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
5,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
6,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
6,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
847 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
963 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
6 . Minskat jämfört med föregående år
2022
7 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
51 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
179 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−183,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
54,17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−681 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−228 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
909 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
5,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
6,72 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
6,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 325 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 812 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−573 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −126 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,01 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−410 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 110 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,25 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
5,08 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,54 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
4 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
847 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,09 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 963 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Minskat jämfört med föregående år 7 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
51 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 179 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−183,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 54,17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 116 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−681 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −228 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 909 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
5,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,72 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,80 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
16112
Tidigare branscher
16102
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
16111
Tidigare huvudbransch
16101
Balansräkning ändrad
2025-07-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 4027
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-07-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: -681
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -1103
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 5082
Vinsten ändrad
2024-09-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -228
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-09-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 4951
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-09-10
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2024-09-10
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 6541
Årsresultatet ändrat
2024-09-10
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 325
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 909
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 5354
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-08-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 6741
Årsresultatet ändrat
2023-08-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 812