Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Gb Måleri & Bygg AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Gb Måleri & Bygg AB är ett aktiebolag och grundades år 2008. Företaget har verksamhet inom "måleriarbeten". Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2026 uppgick omsättningen till 2,13 Mkr, en minskning med 383,28 Tkr jämfört med föregående år. Gb Måleri & Bygg AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 59 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Gb Måleri & Bygg AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
7
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.18.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.673. Ojusterad andel = 0.673.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 3.81.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 1.92.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.54.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 64.15 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -34.27%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 34.24%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.69.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2.14%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 3.96.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 4.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde inte nås.
SSL på domänen
SSL saknas eller kunde inte verifieras.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Geir Björtomt (60 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Geir Björtomt (60 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Gb Måleri & Bygg AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2026
167,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
53,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
207,42 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
234,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
92,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
225,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
416,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
208,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
341,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
2,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
2,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
13,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
1,07 Mkr . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
505,51 Tkr . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
45,94 Tkr . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
2 . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
56,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
−9,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
484,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
1,01 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
83,93 Tkr . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2026
211,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
69,45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
207,42 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
2,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
2,50 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Årets resultat
167,85 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 53,87 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 207,42 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
234,06 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 92,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 225,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
416,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 208,88 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 341,59 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
2,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,51 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,90 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas 13,92 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
1,07 Mkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
505,51 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
45,94 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Övriga intäkter
56,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −9,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 484,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
1,01 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
83,93 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
211,78 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 69,45 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 207,42 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
2,19 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,50 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-10-26
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning tillagd
2026-10-26
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-07-01 – 2026-06-30
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-07-01 – 2025-06-30
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-07-01 – 2024-06-30
Antal anställda har ändrat
2025-12-16
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning tillagd
2025-11-11
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-07-01 – 2025-06-30
Vinsten ändrad
2024-11-26
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 207
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-11-26
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 1793
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-11-19
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 1902
Årsresultatet ändrat
2024-11-19
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 207
Vinsten ändrad
2024-01-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 63
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-01-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 1197
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-01-23
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-01-23
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-01-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 1413
Årsresultatet ändrat
2024-01-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 63