Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs inledd 2024-07-16

Om Göteborgs Schakt & Planerings AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Göteborgs Schakt & Planerings AB grundades år 1995. Under 2023 uppgick omsättningen till 29,66 Mkr, en minskning med 271,41 Tkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -0% och resultatet till −49,6 Tkr. Göteborgs Schakt & Planerings AB hade i genomsnitt 17 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 57 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Göteborgs Schakt & Planerings Aktiebolags Årsredovisning för 2023

1. Nettoomsättning och Resultat

  • Intäkter: Bolagets nettoomsättning har minskat något till 29 664 tkr från föregående års 29 882 tkr. Detta indikerar en stabil intäktssituation, även om en lätt nedgång har skett.
  • Resultat: Resultatet efter finansiella poster är -50 tkr, vilket är en betydande förbättring jämfört med föregående års förlust på -2 142 tkr. Flerårsöversikten visar även att bolaget tidigare haft ett betydligt bättre resultat 2020 men har sedan dess haft svårigheter med lönsamheten.

2. Soliditet

  • Bolagets soliditet har förbättrats till 17 % från 14 % föregående år, men är fortfarande under de högre nivåer som noterades tidigare år (35-43 %). En soliditet på 17 % antyder en relativt låg andel eget kapital i förhållande till totala tillgångar, vilket kan innebära en ökad finansiell risk om bolaget möter ekonomiska motgångar.

3. Balansräkning

  • Tillgångar: Totala tillgångar minskade från 9 821 tkr till 7 698 tkr. Noterbart är en minskning av omsättningstillgångar, särskilt kundfordringar, vilket kan indikera problem med kundbetalningar eller en minskad faktureringsaktivitet.
  • Skulder: Kortfristiga skulder har minskat från 8 441 tkr till 6 368 tkr. En minskning av leverantörsskulder och skulder till koncernföretag är positiva tecken, men bolaget har fortfarande en hög andel kortfristiga skulder jämfört med totala tillgångar.

4. Eget Kapital

  • Det egna kapitalet sjönk något till 1 330 tkr från föregående års 1 380 tkr, vilket beror på årets underskott på -50 tkr.
  • Bolaget har endast 20 tkr i reservfond och ett aktiekapital på 105 tkr, vilket är relativt låga belopp och kan påverka dess förmåga att hantera oväntade kostnader eller investeringar.

5. Rörelsekostnader och Personalkostnader

  • Rörelsekostnaderna uppgick till 29 719 tkr, något lägre än föregående år. Den största utgiftsposten utgörs av personalkostnader på 9 605 tkr.
  • Bolaget verkar ha effektiviserat sina inköpsprocesser men personalkostnader kvarstår som en stor del av kostnadsbasen.

6. Kassaflöde och Likviditet

  • Årsredovisningen ger ingen direkt information om kassaflödet, men minskningen i kundfordringar och kortfristiga skulder kan indikera förbättringar i kassaflödet och likviditetshanteringen.
  • Användningen av checkräkningskredit på 1 132 tkr visar dock på ett behov av att täcka kortsiktiga likviditetsbehov.

7. Noter och Förvaltning

  • Redovisningsprinciperna följer BFNAR 2016:10 (K2), vilket är standard för mindre företag.
  • Styrelsen föreslår att årets förlust balanseras i ny räkning, vilket innebär att ingen utdelning kommer att ske.

Sammanfattning och Slutsats Göteborgs Schakt & Planerings Aktiebolag har visat tecken på förbättrade resultat och lönsamhet jämfört med föregående år, även om bolaget fortfarande kämpar med lönsamheten totalt sett. Soliditeten har förbättrats men är fortfarande låg, vilket kan innebära en ökad finansiell risk. Bolagets operativa effektivitet och kostnadshantering verkar ha förbättrats något, men fortsatt fokus på att öka intäkterna och hantera skulder är nödvändigt för långsiktig finansiell hälsa.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Göteborgs Schakt & Planerings AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jan Magnus Hilmerson (63 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Anders Stefan Bergman (64 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Jan Magnus Hilmerson (63 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant
GESAB Holding AB
Juridisk ägare

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av Bergman, Anders Stefan Hilmerson, Jan Magnus

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Göteborgs Schakt & Planerings AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är Gesab Holding AB.
Göteborgs Schakt & Planerings AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
3,33 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
29,66 Mkr
17
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
−49,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
460 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
−17,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−2,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
524 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
19,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−2,0 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
572 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
29,66 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
29,94 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
31,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
10,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,82 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
1,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
913,79 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
565,01 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
574,83 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
17 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
17 . Ökat jämfört med föregående år
2021
16 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
36,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
28,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
701 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
18,00 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
15,53 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
−2,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−65,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
28,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
−49,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−2,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
517 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
29,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
29,96 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
32,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
−49,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 460 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−17,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −2,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 524 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
19,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −2,0 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 572 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
29,66 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 29,94 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 31,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
10,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2,82 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,74 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,76 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 913,79 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
565,01 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 574,83 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
17 . Oförändrat jämfört med föregående år 17 . Ökat jämfört med föregående år 16 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
36,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 28,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 701 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
18,00 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 15,53 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−2,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −65,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 28,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−49,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −2,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 517 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
29,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 29,96 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 32,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2024-08-06
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för moms
2024-07-30
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-07-30
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Avregistrerad för F-Skatt
2024-07-30
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Vinsten ändrad
2024-07-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -50
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-07-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 7698
Gammalt värde: N/A
Status ändrad
2024-07-23
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Omsättning ändras
2024-07-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 29664
Årsresultatet ändrat
2024-07-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -50
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -2142
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 9821
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-08-08
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2023-08-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 29935
Årsresultatet ändrat
2023-08-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -1107