Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2023-01-20

Om Göteborgs Salladsindustri AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Göteborgs Salladsindustri AB grundades år 2012. Under 2019 uppgick omsättningen till 18,52 Mkr, i nivå med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 5% och resultatet till 981 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Göteborgs Salladsindustri AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
19
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.01.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.48.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.50.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.85.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 68.79%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 11.00.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.22.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 3.92 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 144.67%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 3.88%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 123.63.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 5.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Marcus Erik Viktor Fredriksson (35 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Marcus Erik Viktor Fredriksson (35 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Göteborgs Salladsindustri AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2019, 2018, 2017
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2019
719 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
289 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2019
989 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
466 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
167 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2019
1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
661 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
346 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2019
18,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
17,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
15,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
5,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2019
- . Trend saknas
2018
−412 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2017
433 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
2017
25,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2019
981 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
385 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
131 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2019
18,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
17,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2017
15,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2019 2018 2017
Nettoresultat
719 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 289 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
989 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 466 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 167 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 661 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 346 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
18,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 17,87 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 15,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 5,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas 3 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas −412 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 433 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas 25,67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
981 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 385 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 131 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
18,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 17,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 15,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Inga bolagshändelser.