Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Floramora Och Krukatös AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Floramora Och Krukatös AB är ett aktiebolag som grundades år 2010 och är verksamt inom "Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler". Företaget har sitt säte i Göteborg. Under 2025 uppgick omsättningen till 4,17 Mkr, en minskning med 330 Tkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 2% och resultatet till 67 Tkr. Floramora Och Krukatös AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 71 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

En årsredovisning ger en samlad bild av ett företags ekonomiska ställning och resultat över en specifik tidsperiod. Här är en kort analys av årsredovisningen för Floramor & Krukatös AB för räkenskapsåret 2024-07-01 till 2025-06-30:

Ekonomisk Översikt

Nettoomsättning: Företagets nettoomsättning var 4 171 417 kr för räkenskapsåret 2024/2025, vilket är en minskning jämfört med föregående års nettoomsättning på 4 500 842 kr. Den kontinuerliga nedgången i omsättning kan vara ett tecken på att försäljningen minskar, vilket kräver åtgärder för att vända trenden.

Resultat efter finansiella poster: För året uppgick resultatet till 67 435 kr, vilket är en förbättring jämfört med föregående år som visade en förlust på -137 935 kr. Detta tyder på att företaget har lyckats minska sina kostnader eller förbättrat sin intäktsstruktur.

Soliditet: Soliditeten uppgick till 14,21%, vilket är en förbättring från föregående års 9,03%, men fortfarande relativt låg. En låg soliditet kan indikera en hög skuldsättningsgrad i förhållande till eget kapital, vilket kan vara riskabelt för företaget vid ekonomiska nedgångar.

Balansräkning

Tillgångar: Företaget rapporterade totalt 916 363 kr i tillgångar vid periodens slut, vilket är en minskning från 1 019 371 kr föregående år. Den största delen av tillgångarna består av varulager (696 159 kr), vilket antyder att mycket kapital är bundet i lager.

Skulder: De totala skulderna uppgick till 768 154 kr, där långfristiga skulder utgjorde 328 463 kr och kortfristiga skulder 439 691 kr. Kortfristiga skulder är höga, vilket kan sätta press på kortsiktig likviditet.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade till 130 209 kr från 92 028 kr, vilket är ett positivt tecken men fortfarande lågt i relation till skulderna.

Kassaflödesanalys

Det har inte specificerats detaljer om kassaflöden, men den höga skuldsättningen och det begränsade egna kapitalet kan innebära potentiella finansieringsproblem. Speciellt när ett positivt kassaflöde är kritiskt för att säkerställa verksamhetens löpande finansiering.

Slutsats

Floramor & Krukatös AB har mött utmaningar med minskande omsättning men har lyckats vända föregående års förlust till en vinst. Företagets soliditet har förbättrats men är fortfarande relativt låg, vilket innebär att finansiella risker kvarstår. Fortsatt fokus på att minska skuldsättningen och förbättra likviditeten är avgörande för att bibehålla och förbättra den finansiella stabiliteten.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Floramora Och Krukatös AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 7.58.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 5.91.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.573. Ojusterad andel = 0.573.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.50.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 15.72%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.91%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 2.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.40.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.08.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 5.78 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 41.30%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2.97.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jette Inger Porsgaard (71 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%
Hanna Karin Porsgaard (40 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Jette Inger Porsgaard (71 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Floramora Och Krukatös AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−138 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−160 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
101 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−101 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−131 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
101 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−101 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−131 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
4,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
4,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
1 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,26 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
9,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−34,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−138 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−160 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
4,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
4,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,06 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −138 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −160 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
101 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −101 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −131 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
101 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −101 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −131 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
4,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år 1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,04 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,26 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas 1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 19 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
9,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −34,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
67 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −138 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −160 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
4,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 4,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,06 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Antal anställda har ändrat
2026-04-08
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-03-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning tillagd
2026-01-30
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-07-01 – 2025-06-30
Antal anställda har ändrat
2026-01-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
47553
Tidigare branscher
47919
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
47552
Tidigare huvudbransch
47789
Primär bransch ändrad
2025-11-25
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
47789
Tidigare huvudbransch
47593
Branschklassificering uppdaterad
2025-11-25
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
47919
Tidigare branscher
Ingen uppgift.
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Arbetsställe ändrat
2025-09-09
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-08-12
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-04-08
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2025-02-18
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 1019
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-02-18
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: -138
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-02-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: -138
Omsättning ändras
2025-02-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 4501
Arbetsställe ändrat
2025-02-11
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-01-21
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-09-03
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-07-09
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-06-04
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-02-06
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-01-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 1249
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-01-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: -160
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-01-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: -160
Omsättning ändras
2024-01-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 5039
Arbetsställe ändrat
2024-01-16
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-09-05
Information om arbetsställe har ändrats