Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Fensund Foods AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Fensund Foods AB är ett aktiebolag och grundades år 2015. Företaget har verksamhet inom "tillverkning av mjölprodukter". Företaget har sitt säte i Lund. Under 2025 uppgick omsättningen till 12,24 Mkr, en ökning med 1,26 Mkr jämfört med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 16,31 procentenheter. Fensund Foods AB hade i genomsnitt 11 anställda under året. Under 2025 ökade antalet anställda med 22% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 49 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Fensund Foods AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
23
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
28 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.496. Ojusterad andel = 0.496.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 2.86.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -0.89.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.78.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.44.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 60.64%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.03.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 2.28 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 3.00.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 14.12%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 7.97%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 14.34.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 11.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde inte nås.
SSL på domänen
SSL saknas eller kunde inte verifieras.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Li Feng (53 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Li Feng (53 år)
Styrelse
Wenfeng Mo (56 år)
Styrelsesuppleant

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Feng, Li

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Fensund Foods AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2025
976,12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
1,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
1,67 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
12,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
10,99 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
9,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
77,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
76,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
30,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,11 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
907,68 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
827,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
583,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
461,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
422,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
11 . Ökat jämfört med föregående år
2024
9 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
9 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
334,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
431,34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
455,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
9,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
9,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
7,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
88,74 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
194,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
126,30 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2025
1,36 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
12,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
11,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
9,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Årets resultat
976,12 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,14 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
1,38 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,97 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
1,67 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
12,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,99 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 9,28 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
77,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 76,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 30,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
1,11 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
907,68 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 827,04 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
583,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 461,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 422,60 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
11 . Ökat jämfört med föregående år 9 . Oförändrat jämfört med föregående år 9 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
334,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 431,34 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 455,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
9,98 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 9,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 7,44 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
88,74 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 194,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 126,30 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
1,36 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,93 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,75 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
12,58 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 11,42 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 9,73 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2023-01-01 – 2023-12-31
Årsredovisning rättad
2026-09-24
En årsredovisning för organisationen har rättats.
Rapportperiod: 2022-01-01 – 2022-12-31
Närstående borttagen
2026-05-24
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Ruipeng Li
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2024-09-18
Gäller till: 2026-05-21
Närstående tillagd
2026-05-24
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Wenfeng Mo
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2020-12-19
Primär bransch ändrad
2026-03-17
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
10730
Tidigare huvudbransch
56110
Branschklassificering uppdaterad
2026-03-17
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
46390
56110
Tidigare branscher
Ingen uppgift.
Verksamhetsbeskrivning ändrad
2026-03-04
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Bolaget ska bedriva produktion, import, export, distribution och försäljning av frysta och färska asiatiska livsmedel samt driva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Dumplings är en traditionell kinesisk maträtt. Den är gjord av mjöldeg och kött som finns inuti. Frist oppen en matvagen eller mat bar . Dumplings produceras av maskinen och sedan kokas eller stekas till kunden. Sedan bygga livsmedelsindustri för bygga en produktionslinje. Tillverkar frysta dumplings. Säljer till svenska livsbutikerna.
Organisationens namn uppdaterat
2026-02-26
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: Fensund Foods AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: Fengsson Dumplings House AB
Registrerat som: Fengsson dumplings house AB
Typ: OFFICIAL
Firmateckning ändrad
2026-02-26
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas ensam av Feng, Li
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
56110
Tidigare huvudbransch
56100
Vinsten ändrad
2025-06-17
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 2925
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-06-17
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 9338
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-06-10
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 10987
Årsresultatet ändrat
2025-06-10
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1747
Arbetsställe ändrat
2025-04-08
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-10-08
Information om arbetsställe har ändrats
Styrelsemedlem borttagen
2024-09-24
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Feng, Ying
Personnummer: 19750416-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2021-01-28
Ny styrelsemedlem
2024-09-24
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Li, Ruipeng
Personnummer: 19920503-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-09-18
Arbetsställe ändrat
2024-09-03
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-08-13
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-07-09
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-06-25
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 6849
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-06-25
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1750
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-06-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1137
Omsättning ändras
2024-06-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 9278
Arbetsställe ändrat
2024-06-18
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-06-04
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 5154
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 315
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2023-09-19
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2023-09-19
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 187
Omsättning ändras
2023-09-19
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 7575