Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Fashion & Sales Stockholm AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Fashion & Sales Stockholm AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder" och grundades 2022. Under 2024 uppgick omsättningen till 3,38 Mkr, i nivå med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -4% och resultatet till −191 Tkr. Fashion & Sales Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 70 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Fashion & Sales Stockholm AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
10
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
11
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.974. Ojusterad andel = 0.974.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.01.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 70.88.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 65.88.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 1.50%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.23.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.33.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.18.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -5.64%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -3.32.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -4.00%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.75 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 111.35%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anna Kristina Wink (62 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant.

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Fashion & Sales Stockholm AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−191 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−345 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
91 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−146 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−315 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
139 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−145 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
309 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
3,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,85 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
1 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
2 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
3,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,85 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
49 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−191 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−345 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
91 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−191 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−345 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
130 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
3,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
3,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,90 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−191 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −345 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 91 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−146 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −315 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 139 Tkr . Trend saknas
EBITDA
24 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −145 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 309 Tkr . Trend saknas
Omsättning
3,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,85 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas 2 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
3,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,85 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas 8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 49 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−191 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −345 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 91 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−191 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −345 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 130 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
3,38 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,90 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Bolagsverkets status ändrad
2026-05-30
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Konkurs avslutad
Ny statuskod: 21
Tidigare status: Konkurs inledd
Tidigare statuskod: 20
Gäller från: 2026-05-26
Organisationsstatus ändrad
2026-05-30
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Konkurs avslutad
Gäller från: 2026-05-26
Tidigare status: Konkurs inledd
Avregistrerad som arbetsgivare
2025-12-31
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2025-12-30
Avregistrerad för moms
2025-12-31
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2025-12-30
Adress uppdaterad
2025-12-31
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2025-12-30
Ny adress
Stockholms Län Lidingö
Tidigare adress
Björnvägen 6
18150 Lidingö
Stockholm
Lidingö
SE
Antal anställda har ändrat
2025-12-31
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Årsredovisning tillagd
2025-12-20
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-01-01 – 2024-12-31
Antal anställda har ändrat
2025-12-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Markerad som ej verksam
2025-11-29
Organisationen har markerats som ej verksam.
Status: Markerad som vilande
Beskrivning: Organisationen är markerad som icke verksam.
Ändringsdatum: 2025-11-29
Bolagsverkets status ändrad
2025-11-29
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Ny statuskod: 20
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2025-11-27
Organisationsstatus ändrad
2025-11-29
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Gäller från: 2025-11-27
Tidigare status: Aktiv
Firmateckning ändrad
2025-11-11
Reglerna för organisationens firmateckning har ändrats.
Nya regler
Firman tecknas av styrelsen Styrelsen ska bestå av 1 styrelseledamot och 1 styrelsesuppleant.
Tidigare regler
Firman tecknas av styrelsen
Närstående borttagen
2025-11-11
En närstående har tagits bort från organisationen.
Namn: Ingrid Gerd Elisabet Wink
Roll: Vice direktör och styrelsesuppleant
Gäller från: 2025-01-02
Gäller till: 2025-11-07
Ny styrelsemedlem
2025-01-07
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Wink, Ingrid Gerd Elisabet
Personnummer: 19311222-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-01-02
Balansräkning ändrad
2024-12-31
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 2189
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-12-31
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -345
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-12-24
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -345
Omsättning ändras
2024-12-24
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3248
Styrelsemedlem borttagen
2024-10-15
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Johansson, Anna Teresa
Personnummer: 19700925-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2022-02-22
Balansräkning ändrad
2024-02-13
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 2275
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-02-13
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 130
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-02-06
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 91
Omsättning ändras
2024-02-06
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 2853
Arbetsställe ändrat
2024-02-06
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats