Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Fanero AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Fanero AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 2019 och har verksamhet inom "mark- och grundarbeten". Företaget har sitt säte i Skärplinge. Under 2025 uppgick omsättningen till 4,79 Mkr, en ökning med 1,52 Mkr jämfört med föregående år. Fanero AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 39 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Fanero AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
15
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
7
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.678. Ojusterad andel = 0.678.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.30.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.36.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.73.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.57.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.33.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 83.54 dagar.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 34.51%.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 94.78%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 9.47%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 43.56.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 17.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde inte nås.
SSL på domänen
SSL saknas eller kunde inte verifieras.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Tove Dejert (42 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Tony Ron Hansén (41 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Fanero AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2025
453,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
214,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
95,31 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
803,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
387,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
165,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
1,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
517,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
283,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
4,79 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
3,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
51 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
131 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
27 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
2,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
944,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
665,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
592,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
321,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
2 . Ökat jämfört med föregående år
2023
1 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
Saknas . Trend saknas
2024
2,25 Tkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
3,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
944,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
226,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
107,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
95,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2025
785,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
373,95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
152,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
Saknas . Trend saknas
2024
3,27 Mkr . Trend saknas
2023
Saknas . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Årets resultat
453,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 214,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 95,31 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
803,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 387,14 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 165,07 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
1,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 517,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 283,34 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
4,79 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
51 kr . Minskat jämfört med föregående år 131 kr . Ökat jämfört med föregående år 27 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
2,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,33 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
1,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 944,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
665,32 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 592,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 321,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Minskat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Saknas . Trend saknas 2,25 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat
3,23 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,45 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 944,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
226,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 107,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 95,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
785,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 373,95 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 152,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Saknas . Trend saknas 3,27 Mkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

E-postadress tillagd
2026-07-08
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
Verksamhetsbeskrivning ändrad
2026-07-08
Organisationens verksamhetsbeskrivning har uppdaterats.
Ny beskrivning
Bolaget skall bedriva mark- & byggentreprenad samt därmed förenlig verksamhet.
Tidigare beskrivning
Bolaget skall bedriva internetförsäljning av kosmetika, inredningsartiklar, träningsartiklar samt mobiltillbehör. Bolaget skall även vara distributör av kosmetik samt bedriva byggentreprenad och därmed förenlig verksamhet.
Närstående tillagd
2026-07-01
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: Max Jörgen Elowson
Roll: Revision
Gäller från: 2026-06-29
Adress rättad
2026-07-01
Organisationens adress har rättats.
Giltig sedan: 2026-07-01
Ny adress
Gällbo 244
c/o Tove Dejert
81961 Skärplinge
Uppsala
Tierp
SE
Tidigare adress
Gällbo 244
81961 Skärplinge
Uppsala
Tierp
SE
Årsredovisning tillagd
2026-06-24
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-06-24
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
41000
68320
93290
Tidigare branscher
41200
68320
93290
Arbetsställe ändrat
2025-08-12
Information om arbetsställe har ändrats
Omsättning ändras
2025-07-01
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3272
Årsresultatet ändrat
2025-07-01
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 215
Arbetsställe ändrat
2025-07-01
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-05-28
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1231
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-05-28
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 153
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2024-05-21
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2024-05-21
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 95
Omsättning ändras
2024-05-21
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1333
Bransch har lagts till
2024-01-30
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 93290
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2023-08-22
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43120
Primär: Ja
Bransch har tagits bort
2023-08-22
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45201
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2023-08-22
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 01620
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2023-08-22
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43120
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2023-08-22
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 46450
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2023-08-22
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 68320
Primär: Nej