Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-05-02

Om Fönster & Hantverk I Linköping AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Fönster & Hantverk I Linköping AB är ett aktiebolag. Företaget grundades år 2014 och har verksamhet inom "byggnadssnickeriarbeten". Under 2022 uppgick omsättningen till 4,71 Mkr, en minskning med 420,43 Tkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -5% och resultatet efter finansiella poster till −265,6 Tkr. Fönster & Hantverk I Linköping AB hade i genomsnitt 7 anställda under året. Under 2022 minskade antalet anställda med 13% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 50 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Fönster & Hantverk I Linköping AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
14
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
9
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
28 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.783. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.10.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 12.51.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -3.48.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -77.47%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -5.64%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -20.64.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.07.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -5.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den grön. Bas = 7.40%, korrigerad = 27.51%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.85.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 40.08 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.01.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde nås.
SSL på domänen
SSL är aktiverat.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Elin Linda Maria Karlsson (40 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Sven Rikard Jarl (57 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Fönster & Hantverk I Linköping AB ingår i en koncern med totalt 2 bolag. Moderbolaget är Fönsterförvaltning I Linköping AB.
Fönster & Hantverk I Linköping AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
0 kr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
4,71 Mkr
7

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2022
−265,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−121 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
722 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
−253,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−452 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
−248,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−428 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
1,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
4,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
5,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
8,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
205 kr . Ökat jämfört med föregående år
2021
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
673,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
641,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
769,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
588,33 Tkr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
453,83 Tkr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
7 . Minskat jämfört med föregående år
2021
8 . Minskat jämfört med föregående år
2020
11 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
8,17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
4,12 Mkr . Trend saknas
2021
Saknas . Trend saknas
2020
Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
−37,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
−15,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
65,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2022
−265,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−454 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
4,72 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
5,18 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
8,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Årets resultat
−265,6 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −121 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 722 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−253,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −452 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−248,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −428 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,27 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
4,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,13 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,46 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
205 kr . Ökat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år 0 kr . Oförändrat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
673,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 641,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 769,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
588,33 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
453,83 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
7 . Minskat jämfört med föregående år 8 . Minskat jämfört med föregående år 11 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
8,17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
4,12 Mkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−37,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −15,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 65,64 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat efter finansiella poster
−265,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −454 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,24 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
4,72 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,18 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 8,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2025-03-18
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-03-17
Ny adress
Gammal adress
Finnögatan 10 58278 Linköping
58278 Östergötland SE
Status ändrad
2024-03-26
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Avregistrerad för F-Skatt
2024-03-19
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2024-03-19
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-03-19
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2024-03-12
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv