Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Eva Arnell Consulting AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Eva Arnell Consulting AB är ett aktiebolag och grundades år 2018. Företaget har verksamhet inom "konsultverksamhet avseende företags organisation". Företaget har sitt säte i Västra Frölunda. Under 2026 uppgick omsättningen till 197,21 Tkr, en minskning med 2,29 Tkr jämfört med föregående år. Eva Arnell Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställd under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 72 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Laddar diagram
Välj en rad i tabellen för att ändra diagrammet.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Eva Arnell Consulting AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
18
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.77.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.34.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.44.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.62.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 69.61%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 3.29.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 22.44 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -7.43%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 83.24%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 109.30.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 66.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Målvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Eva Gunilla Arnell (74 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Eva Arnell Consulting AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Årets resultat
Årets resultat efter att samtliga intäkter, kostnader, bokslutsdispositioner och skatter har beaktats.
2026
164,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
270,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
302,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
130,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
147,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
241,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
130,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
147,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
241,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
197,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
199,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
287,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
−216 kr . Minskat jämfört med föregående år
2025
194,13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
585 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
197,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
199,50 Tkr . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
197,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
199,50 Tkr . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
5,90 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
6,56 Tkr . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2025
1 . Ökat jämfört med föregående år
2024
0 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
197,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
199,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
287,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
164,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
270,13 Tkr . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
Rörelseresultat inklusive finansiella intäkter och kostnader, men före bokslutsdispositioner och skatt.
2026
120,78 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
341,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
242,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
Saknas . Trend saknas
2025
Saknas . Trend saknas
2024
Saknas . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Årets resultat
164,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 270,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 302,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
130,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 147,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 241,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
130,29 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 147,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 241,90 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
197,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 199,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 287,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
−216 kr . Minskat jämfört med föregående år 194,13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 585 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
197,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 199,50 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
197,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 199,50 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
5,90 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 6,56 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Ökat jämfört med föregående år 0 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Bruttoresultat
197,21 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 199,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 287,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
164,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 270,13 Tkr . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Resultat efter finansiella poster
120,78 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 341,15 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 242,49 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas Saknas . Trend saknas
Källa: baserat på företagets årsredovisning. Redovisningsperiod: – . Uppdaterad på Boolag: .

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-09-18
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-04-01 – 2026-03-31
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70200
Tidigare huvudbransch
70220
Arbetsställe ändrat
2025-10-14
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2025-10-14
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2025-03-01
Varaktighet: 12
Värde: 270
Omsättning ändras
2025-10-14
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2025-03-01
Varaktighet: 12
Värde: 200
Balansräkning ändrad
2025-10-14
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-04-01 - 2025-04-01
Värde: 781
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-10-14
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-04-01 - 2025-04-01
Värde: 341
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-10-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-04-01 - 2024-04-01
Värde: 242
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-10-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-04-01 - 2024-04-01
Värde: 732
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-10-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-03-01
Varaktighet: 12
Värde: 288
Årsresultatet ändrat
2024-10-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-03-01
Varaktighet: 12
Värde: 303
Bransch har lagts till
2024-07-02
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43320
Primär: Nej
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-04-01 - 2023-04-01
Värde: 194
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-04-01 - 2023-04-01
Värde: 694
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-09-26
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-03-01
Varaktighet: 12
Värde: 249
Årsresultatet ändrat
2023-09-26
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-03-01
Varaktighet: 12
Värde: 183