Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Erwald Group AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Erwald Group AB är ett aktiebolag som grundades år 2016 och är verksamt inom "Konsultverksamhet avseende företags organisation". Företaget har sitt säte i Täby. Under 2025 uppgick omsättningen till 397,05 Tkr, en minskning med 154,94 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Erwald Group AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 63 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Erwald Group AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
22
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 6.49.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -3.01.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.15.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 86.54%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.83.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 7.36.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 11.95 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 6.95.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 13.44%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 31.14%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 53.83.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 22.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Mats Anders Erwald (64 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%
Cecilia Christina Erwald (61 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Varumärken

Registrerade varumärken kopplade till företaget.

Slow Skiing

Registreringsnummer:
607625
Ansökningsdatum:
2020-03-19
Registreringsdatum:
2020-04-03
Reg. utgång:
2030-03-19
Typ:
Figurmärke

Registreringsnummer:
613348
Ansökningsdatum:
2021-01-14
Registreringsdatum:
2021-03-02
Reg. utgång:
2031-01-14
Typ:
Figurmärke
Källa: Patent- och registreringsverket

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Erwald Group AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
123,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
124,03 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
289,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
86,23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
157,31 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
228,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
101,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
174,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
238,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
397,05 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
551,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
637,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
1,17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
4,91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,32 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
198,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
276,00 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
318,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
186,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
262,04 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
306,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
56,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
63,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
74,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
−4,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
−4,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−15,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
373,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
524,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
613,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
61,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
62,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
144,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
85,80 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
161,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
228,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
392,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
547,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
621,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
123,64 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 124,03 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 289,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
86,23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 157,31 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 228,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
101,56 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 174,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 238,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
397,05 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 551,99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 637,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 4,91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,32 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
198,53 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 276,00 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 318,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
186,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 262,04 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 306,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
56,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 63,79 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 74,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
−4,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −4,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −15,6 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
373,30 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 524,08 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 613,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
61,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 62,02 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 144,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
85,80 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 161,86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 228,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
392,62 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 547,84 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 621,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Adress uppdaterad
2026-05-30
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-05-29
Ny adress
Kryssarvägen 16
Lägenhet 1203
18358 Täby
Stockholm
Täby
SE
Tidigare adress
Eskadervägen 8
c/o Lars Brännlund
Lägenhet 2103
18354 Täby
Stockholm
Täby
SE
Årsredovisning tillagd
2026-05-05
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-05-05
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Adress uppdaterad
2026-04-30
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-04-29
Ny adress
Eskadervägen 8
c/o Lars Brännlund
Lägenhet 2103
18354 Täby
Stockholm
Täby
SE
Tidigare adress
Åvalundsvägen 23
18731 Täby
Stockholm
Täby
SE
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70200
Tidigare huvudbransch
70220
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
62100
74110
Tidigare branscher
62010
74101
Årsresultatet ändrat
2025-03-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 124
Omsättning ändras
2025-03-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 552
Balansräkning ändrad
2025-03-25
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 561
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-03-25
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 162
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-03-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 618
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-03-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 229
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-03-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 290
Omsättning ändras
2024-03-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 637
Arbetsställe ändrat
2024-02-06
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats