Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Elma Steak House AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Elma Steak House AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "restaurangverksamhet" och grundades 2021. Företaget har sitt säte i Västerås. Under 2025 uppgick omsättningen till 15,11 Mkr, en ökning med 10,94 Mkr jämfört med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 11%. Under 2025 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Elma Steak House AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
18
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 7.91.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.640. Ojusterad andel = 0.640.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.06.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.23.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 11.23%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.42.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -44.92%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.00.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 3.70 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.38.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 3.12%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 6.63.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 5.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Hosnut Elma (46 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Sandra Gerd Elma (42 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Elma Steak House AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
471,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
922,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−109,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
696,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−77,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
1,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
239,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
15,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
4,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
7,99 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
15,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
80 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
28 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
833,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
798,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
1,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
642,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
568,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
471,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
5 . Minskat jämfört med föregående år
2023
10 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
2,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
9,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
5,37 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
6,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
184,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−10,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
607,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−109,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
15,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
7,00 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
9,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
471,69 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 922,98 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −109,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
696,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −77,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
1,09 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,41 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 239,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
15,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,17 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 7,99 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
15,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 80 kr . Ökat jämfört med föregående år 28 kr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 833,71 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 798,70 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 1,07 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 642,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 568,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 471,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 5 . Minskat jämfört med föregående år 10 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas 2,83 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,22 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
9,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 5,37 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,43 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 184,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −10,9 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
607,33 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år −109,2 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
15,11 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 7,00 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 9,21 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-06-02
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
56110
Tidigare huvudbransch
56100
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 923
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4169
Arbetsställe ändrat
2025-07-08
Information om arbetsställe har ändrats
Ny styrelsemedlem
2025-05-13
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Sarihan, Emine
Personnummer: 19830913-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2025-05-06
Arbetsställe ändrat
2025-04-08
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-01-21
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-11-05
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2024-08-27
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-08-26
Ny adress
Slottsgatan 27 72211 Västerås
72211 Västmanland SE
Gammal adress
Mogatan 86 73436 Hallstahammar
73436 Västmanland SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-08-27
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-08-26
Ny adress
Slottsgatan 27 72211 Västerås
72211 Västmanland SE
Gammal adress
Mogatan 86 73436 Hallstahammar
73436 Västmanland SE
Balansräkning ändrad
2024-07-23
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 3062
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-23
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: -109
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-16
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -109
Omsättning ändras
2024-07-16
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 7987
Organisationens adress har ändrats.
2024-07-16
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-07-15
Ny adress
Mogatan 86 73436 Hallstahammar
73436 Västmanland SE
Gammal adress
Signalistgatan 1 72131 Västerås
72131 Västmanland SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-07-16
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-07-15
Ny adress
Mogatan 86 73436 Hallstahammar
73436 Västmanland SE
Gammal adress
Signalistgatan 1 72131 Västerås
72131 Västmanland SE
Arbetsställe ändrat
2024-07-16
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-07-09
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-06-04
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2024-03-05
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-03-05
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2021-11-01 - 2023-01-01
Värde: -485
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2021-11-01 - 2023-01-01
Värde: 2398
Gammalt värde: N/A