Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-02-04

Om Elena & Julian AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Elena & Julian AB grundades år 2017. Under 2020 uppgick omsättningen till 8,62 Mkr, en ökning med 5,83 Mkr jämfört med föregående år. Elena & Julian AB redovisade en vinstmarginal på 8% och ett resultat på 655 Tkr. Elena & Julian AB hade i genomsnitt 5 anställda under året. Under 2020 ökade antalet anställda med 150% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 42 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Elena & Julian AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.28.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 2.22.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.79.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.99.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är svag. Kassalikviditet = 0.92.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 32.62%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.70.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 27.51 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 97.37%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 5.58%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 165.00.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 8.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Gina Rostam (35 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Nawroz Mohammed (48 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Elena & Julian AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2020, 2019, 2018
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2020
481 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
147 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
−404 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2020
660 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
148 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
−401 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2020
866 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
281 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
−274 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2020
8,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
2,79 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
1,35 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2020
1,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
1,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
676,50 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2020
5 . Ökat jämfört med föregående år
2019
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2018
2 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2020
36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2019
801 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
365 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
2018
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2020
96,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
73,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
−202 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2020
655 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
147 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
−404 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2020
8,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
3,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2018
1,72 Mkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2020 2019 2018
Nettoresultat
481 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 147 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −404 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
660 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 148 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −401 Tkr . Trend saknas
EBITDA
866 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 281 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −274 Tkr . Trend saknas
Omsättning
8,62 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,79 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,35 Mkr . Trend saknas
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 676,50 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
5 . Ökat jämfört med föregående år 2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Trend saknas
Övriga intäkter
36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 801 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 365 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
96,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 73,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −202 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
655 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 147 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −404 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
8,66 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 3,59 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,72 Mkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2023-12-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2023-12-04
Ny adress
Gammal adress
Sparregatan 5 60235 Norrköping
60235 SE
Organisationens adress rättad
2023-12-05
Organisationens adress har rättats