Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Dansverkstan I Västerås AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Dansverkstan I Västerås AB är ett aktiebolag som grundades år 2001 och är verksamt inom "Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning". Under 2022 uppgick omsättningen till 1,64 Mkr, en minskning med 127,13 Tkr jämfört med föregående år. Under 2022 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Dansverkstan I Västerås AB hade i genomsnitt 3 anställda under året. Under 2022 minskade antalet anställda med 40% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 59 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

Ingen årsredovisning hittades.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Dansverkstan I Västerås AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Linda Wictoria Hemrell (50 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Dansverkstan I Västerås AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
403,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−111 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
404,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−110 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
404,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−110 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
1,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,77 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
2,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
547,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
354,20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
432 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
532,08 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
239,36 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
3 . Minskat jämfört med föregående år
2021
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
5 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
66,31 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
145 Tkr . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
1,60 Mkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
134,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−22,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
13,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
403,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−111 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
1,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
1,92 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
2,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
403,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −111 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
404,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −110 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
404,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −110 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
1,64 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,77 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
547,96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 354,20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 432 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
532,08 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
239,36 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
3 . Minskat jämfört med föregående år 5 . Oförändrat jämfört med föregående år 5 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
66,31 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 145 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
1,60 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
134,37 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −22,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 13,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
403,12 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −111 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 69 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,92 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2024-04-23
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-04-22
Ny adress
Gammal adress
Falun
SE
Organisationens adress rättad
2024-04-23
Organisationens adress har rättats