Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Construction Cela AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Construction Cela AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "puts-, fasad- och stuckatörsarbeten" och grundades 2021. Företaget har sitt säte i Segeltorp. Under 2025 uppgick omsättningen till 12,52 Mkr, en ökning med 2,32 Mkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Under 2025 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Construction Cela AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
13
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
5
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.843. Ojusterad andel = 0.843.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.01.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 6.22.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 4.97.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

DSO (kundfordringsdagar)
DSO är mycket hög. DSO = 220.20 dagar.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 17.41%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.43.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.41.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 113.31%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 5.16%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 11.67.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 10.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Saimir Çela (40 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Anduela Çela (39 år)
Styrelsesuppleant

Kopplade bolag (2)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Construction Cela AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
271,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
526,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
286,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
109,83 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
989,41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
487,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
169,23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
495,35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
12,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
10,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
4,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
−28 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
19 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
2,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
624,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
603,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
514,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
278,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
384,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
5 . Minskat jämfört med föregående år
2023
7 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
48,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,76 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
1,98 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
105,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
40,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
2,28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
904,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
486,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
12,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
10,20 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
271,61 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 526,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 286,53 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
109,83 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 989,41 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 487,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
169,23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 495,35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
12,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,20 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,37 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
−28 kr . Minskat jämfört med föregående år 19 kr . Minskat jämfört med föregående år 1,54 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 2,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 624,81 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 603,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 514,94 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 278,94 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 384,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 5 . Minskat jämfört med föregående år 7 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
48,58 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,76 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
1,98 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,02 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 105,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 40,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
2,28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 904,63 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 486,17 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
12,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,20 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-07-18
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-05-13
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-03-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Organisationens namn uppdaterat
2026-02-27
Organisationens namn har uppdaterats.
Nytt namn: Construction Cela AB
Typ: OFFICIAL
Tidigare namn: Samuel AB
Typ: OFFICIAL
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
41000
43120
43991
68120
Tidigare branscher
41100
41200
43120
43991
Bransch har lagts till
2025-09-09
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43310
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2025-09-09
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43991
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-09-09
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 41200
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-09-09
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 41100
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2025-09-09
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43120
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2025-09-09
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43110
Primär: Ja
Ny styrelsemedlem
2025-08-26
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Makdissi, Jima
Personnummer: 19740820-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2025-08-20
Organisationens namn ändrat
2025-05-13
Organisationens namn har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-05-13
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-04-08
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2025-03-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 6429
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-03-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 905
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-03-10
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 527
Omsättning ändras
2025-03-10
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 10201
Arbetsställe ändrat
2025-03-10
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress har ändrats.
2025-02-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-02-10
Ny adress
Gamla Södertäljevägen 180 14170 Segeltorp
14170 Stockholm SE
Gammal adress
Grönkvists Gränd 22 15165 Södertälje
15165 Stockholm SE
Organisationens adress har ändrats.
2025-02-11
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2025-02-10
Ny adress
Gamla Södertäljevägen 180 14170 Segeltorp
14170 Stockholm SE
Gammal adress
Grönkvists Gränd 22 15165 Södertälje
15165 Stockholm SE
Arbetsställe ändrat
2024-12-11
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-11-05
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-03-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 796
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-03-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 486
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-03-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 287
Omsättning ändras
2024-03-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 4374
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-12-12
Information om arbetsställe har ändrats