Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-09-01

Om Classic Centre 4c. Cars & Caravans AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Classic Centre 4c. Cars & Caravans AB grundades år 2009. Under 2023 uppgick omsättningen till 171,16 Tkr, en minskning med 69,24 Tkr jämfört med föregående år. Under 2023 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Årsredovisningen för Classic Centre 4C. Cars & Caravans AB

Översikt

Classic Centre 4C. Cars & Caravans AB bedriver verksamhet inom import, export och försäljning av samlarobjekt och nostalgiprylar kopplade till klassiska bilar och husvagnar. Bolaget har sitt säte i Kungsbacka och årsredovisningen täcker räkenskapsåret 2023-01-01 – 2023-12-31.

Resultatanalys

Nettoomsättning: Nettoomsättningen för 2023 uppgick till 171 160 SEK, en minskning från föregående års 240 396 SEK. Denna minskning kan indikera avtagande försäljning eller minskad efterfrågan.

Resultat efter finansiella poster: Bolaget vände ett negativt resultat från föregående år (-5 895 SEK) till ett positivt resultat om 16 000 SEK. Detta är en betydande förbättring och tyder på effektiva kostnadskontroller och bättre hantering av rörelsekostnaderna.

Rörelsekostnader: Totalen för rörelsekostnader sjönk från 246 289 SEK föregående år till 155 146 SEK. En avsevärd del av minskningen kommer från posten 'Övriga externa kostnader' som minskat från 119 392 SEK till 85 136 SEK. Det är också noterbart att personalkostnaderna är mycket låga, vilket tyder på minimalt anställda eller outsourcing av arbetsuppgifter.

Balansräkning

Omsättningstillgångar: Det totala värdet av omsättningstillgångarna steg från 160 776 SEK till 174 925 SEK. Ökningen är framförallt driven av ett högre varulager.

Kassa och bank: Kassa och bank har en mindre ökning från 11 161 SEK till 14 161 SEK, vilket tyder på en förbättrad likviditetssituation.

Eget Kapital: Det egna kapitalet ökade från 145 996 SEK till 161 996 SEK, vilket är positivt och reflekterar årets positiva resultat.

Skulder: Bolagets skulder minskade totalt sett. Långfristiga skulder är nu avbetalade (som föregående år var 1 124 SEK) och kortfristiga skulder minskade något från 13 656 SEK till 12 929 SEK.

Soliditet

Soliditeten (andel eget kapital av totala tillgångar) på 93 % 2023, jämfört med 91 % föregående år, visar på en mycket stark finansiell ställning med låg skuldsättning. Detta indikerar att bolaget har hög finansiell stabilitet och god kapacitet att motstå ekonomiska påfrestningar.

Slutsats

Classic Centre 4C. Cars & Caravans AB visar tydliga tecken på förbättrad ekonomisk stabilitet och lönsamhet jämfört med föregående år. Nettoomsättningen har dock minskat vilket kan vara ett potentiellt orosmoment om det fortskrider. Med tanke på den starka soliditeten och förbättrade resultatet efter finansiella poster, förefaller bolaget vara i en tillfredsställande ekonomisk position. Fortsatt fokus bör läggas på att öka omsättningen och bibehålla kontrollerade kostnader för att säkerställa långsiktig tillväxt och lönsamhet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Classic Centre 4c. Cars & Caravans AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Hämtar riskanalys ...

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Bengt Anders Lennerbert (66 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Johan Peter Dellgård (58 år)
Vice direktör och styrelsesuppleant

Kopplade bolag (2)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Classic Centre 4c. Cars & Caravans AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2023, 2022, 2021
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2023
16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−5,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2023
16,01 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−5,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2023
16,01 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−5,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2023
171,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
240,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
327 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2023
104,57 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
113,50 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2023
16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−5,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
2021
327 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2023 2022 2021
Nettoresultat
16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −5,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
16,01 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −5,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
16,01 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −5,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
171,16 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 240,40 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 327 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
104,57 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 113,50 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
16 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −5,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 327 Tkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2024-11-05
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress har ändrats.
2024-11-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-11-04
Ny adress
Varbergsvägen 428 51930 Horred
51930 Västra Götaland SE
Lägenhet 1002
Gammal adress
Höglandavägen 214 43495 Kungsbacka
43495 Halland SE
Avregistrerad för F-Skatt
2024-10-22
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Avregistrerad för moms
2024-10-22
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-10-22
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Status ändrad
2024-10-22
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Balansräkning ändrad
2024-09-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 175
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-09-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 16
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-09-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 171
Årsresultatet ändrat
2024-09-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 16
Organisationens adress rättad
2024-03-05
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress har ändrats.
2024-03-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-03-04
Ny adress
Varbergsvägen 428 51930 Horred
51930 Västra Götaland SE
Lägenhet 1002
Gammal adress
Höglandavägen 214 43495 Kungsbacka
43495 Halland SE
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: -6
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 161
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-18
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 240
Årsresultatet ändrat
2023-07-18
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: -6