Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Anmärkning

Aktuella anmärkningar registrerade för företaget.

Konkurs avslutad 2025-10-08

Om Bygg & Fix I Mälardalen AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Bygg & Fix I Mälardalen AB är ett aktiebolag som grundades år 2014 och är verksamt inom "Byggande av bostadshus och andra byggnader". Under 2021 uppgick omsättningen till 6,08 Mkr, en ökning med 4,79 Mkr jämfört med föregående år. Under 2021 försämrades vinstmarginalen med 15%. Bygg & Fix I Mälardalen AB hade i genomsnitt 2 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 34 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

Finansiell Analys av Bygg & Fix i Mälardalen AB:s Årsredovisning för 2021

Översikt av Verksamheten

Bygg & Fix i Mälardalen AB verkar inom byggsektorn med tjänster som byggnation, renovering, målning, murningsarbeten och stensättning. Bolaget verkar främst i Strängnäsområdet.

Resultatanalys

  • Nettoomsättning: Har ökat markant från 1 288 805 SEK år 2020 till 6 081 386 SEK år 2021. Ökningen med mer än 30% indikerar stark efterfrågan på företagets tjänster.
  • Resultat efter finansiella poster: Företaget har gjort en förlust på -593 569 SEK för 2021 jämfört med en vinst på 123 120 SEK året innan. Detta signalerar betydande kostnadsökningar som inte motsvarats av intäktsökningar.
  • Rörelsekostnader: Har ökat från 1 215 100 SEK till 6 505 184 SEK, huvudsakligen drivet av ökningar i handelsvaror, externa kostnader och personalkostnader.
  • Soliditet: På grund av den negativa soliditeten indikerar det på en svag finansiell ställning och en hög skuldsättningsgrad. Soliditeten var positiv föregående år (82%).

Balansanalys

  • Anläggningstillgångar: Ökade markant till 1 132 179 SEK, en investering som inkluderar byggnader och mark (350 000 SEK), maskiner (322 126 SEK), och inventarier (393 378 SEK). Dessa investeringar kan ge långsiktig avkastning men kräver finansiella resurser.
  • Omsättningstillgångar: Har också ökat till 356 498 SEK från 96 598 SEK, huvudsakligen på grund av en ökning i kassa och bank från 25 873 SEK till 304 447 SEK.
  • Eget kapital: Har blivit negativt på -423 376 SEK, vilket är en betydande försämring jämfört med föregående år (123 793 SEK). Detta påverkas av årets förlust på -593 569 SEK.
  • Långfristiga skulder: Markant ökning till 1 729 062 SEK, inklusive skulder till kreditinstitut (1 377 740 SEK). Bekräftar en höjd skuldsättning för att finansiera investeringar och rörelsekapital.
  • Kortfristiga skulder: Ökade till 182 991 SEK har tillkommit från 26 805 SEK föregående år, vilket kan bero på skatteskulder och andra övriga skulder.

Nyckelindikatorer och Slutkommentar

  • Likviditet: En ökning i kassa och bank är positiv för kortsiktig betalningsförmåga, men ökningen måste matchas mot ökade skulder.
  • Lönsamhet: Företaget måste förbättra kostnadskontrollen eller öka intäkterna ytterligare för att vända till vinst. Lönsamhet är avgörande för att förbättra det egna kapitalet och finansera skulderna.
  • Finansiell Stabilitet: Med negativt eget kapital och hög skuldsättning är det viktigt att vidta åtgärder för att stärka balansräkningen, till exempel genom kapitaltillskott eller minska beroendet av externa lån.

Företaget står inför betydande finansiella utmaningar trots stark intäktsökning, vilket kräver förbättringar inom kostnadshantering och skuldförvaltning för att säkerställa långsiktig hållbarhet och stabilitet.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Bygg & Fix I Mälardalen AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Aktiv konkurs eller likvidation upptäkt.
F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.096. Ojusterad andel = 0.096.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 1.66.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -5.83.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -4.52.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -28.41%.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -441.13%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -9.77%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -1.71.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -6.00%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.02.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.95.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.68.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Hya Al Remhin (23 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas ensam av likvidatorn

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Bygg & Fix I Mälardalen AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2021, 2020, 2019
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2021
−594 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
2 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2021
−374 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
124 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
3 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2021
−276 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
124 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
3 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2021
6,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
1,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
250 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2021
3,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
644,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
250 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2021
2 . Oförändrat jämfört med föregående år
2020
2 . Ökat jämfört med föregående år
2019
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2021
49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
51 Tkr . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
2019
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2021
−297 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
2 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2021
−594 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
123 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
3 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2021
6,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
1,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2019
250 Tkr . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2021 2020 2019
Nettoresultat
−594 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
−374 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 124 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3 Tkr . Trend saknas
EBITDA
−276 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 124 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3 Tkr . Trend saknas
Omsättning
6,08 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,29 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 250 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
3,04 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 644,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 250 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
2 . Oförändrat jämfört med föregående år 2 . Ökat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
49 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 51 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−297 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−594 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 123 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 3 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
6,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 250 Tkr . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Status ändrad
2024-07-16
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Organisationens adress har ändrats.
2024-07-16
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-07-15
Ny adress
Falun
SE
Gammal adress
Forellvägen 21 74592 Enköping
74592 Uppsala SE
Avregistrerad för moms
2024-07-09
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad som arbetsgivare
2024-07-09
Företaget har avregistrerats som arbetsgivare
Organisationens adress har ändrats.
2024-06-18
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-06-17
Ny adress
79113 Falun
79113 Dalarna SE
Gammal adress
Storgatan 26 64531 Strängnäs
64531 Södermanland SE
Styrelsemedlem borttagen
2024-06-11
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Boye, Anton Sebastian
Personnummer: 20020212-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2023-03-01
Styrelsemedlem borttagen
2024-06-11
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Jensen, Hans Mikael
Personnummer: 19790207-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2023-04-11
Ny styrelsemedlem
2024-06-11
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Sandy, Björn Mikael
Personnummer: 19820716-****
Roller: Likvidator
Giltig från: 2024-06-04
Status ändrad
2024-06-11
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Styrelsemedlem borttagen
2023-12-19
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Al Remhin, Hya
Personnummer: 20030821-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2023-04-11
Organisationens adress rättad
2023-12-19
Organisationens adress har rättats