Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Bygg & Fastighetsutveckling I Västerås AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Bygg & Fastighetsutveckling I Västerås AB är ett aktiebolag som grundades år 2016 och är verksamt inom "Byggnadssnickeriarbeten". Företaget har sitt säte i Västerås. Under 2025 uppgick omsättningen till 13,48 Mkr, en ökning med 2,90 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -1% och resultatet till −248,7 Tkr. Under 2025 minskade antalet anställda med 100% jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Bygg & Fastighetsutveckling I Västerås AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
13
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
4
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.783. Ojusterad andel = 0.977.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.00.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 3.13.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -30.76.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad och är negativt.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -3.32.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.38.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är måttlig. Balanslikviditet = 1.35.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -1.84%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -1.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den grön. Bas = 24.20%, korrigerad = 38.88%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 57.42 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = -12.97%.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Per Tomas Wagenius (60 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Bygg & Fastighetsutveckling I Västerås AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−248,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
123 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−191,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−542 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
137 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−170,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−532 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
152 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
13,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
10,58 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
15,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
848 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
1 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
1,18 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
9 . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
41,35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
304 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
5,53 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
10,56 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−248,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−555 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
128 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
13,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
10,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
15,58 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−248,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 95 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 123 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−191,8 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −542 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 137 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−170,1 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −532 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 152 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
13,48 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,58 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 15,27 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
848 kr . Minskat jämfört med föregående år 1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas 1,18 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas 9 . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
41,35 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 304 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
5,53 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas 10,56 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−248,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −555 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 128 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
13,52 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,60 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 15,58 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

E-postadress tillagd
2026-01-20
En ny e-postadress har kopplats till organisationen.
Tillagda e-postadresser
E-postadress borttagen
2026-01-20
En e-postadress har tagits bort från organisationen.
Borttagna e-postadresser
Årsredovisning tillagd
2025-12-21
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-06-01 – 2025-05-31
Arbetsställe ändrat
2025-10-14
Information om arbetsställe har ändrats
Antal anställda har ändrat
2025-10-07
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Balansräkning ändrad
2025-03-10
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01 - 2024-06-01
Värde: 6392
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-03-10
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01 - 2024-06-01
Värde: -555
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2025-03-10
Information om arbetsställe har ändrats
Årsresultatet ändrat
2025-03-10
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-05-01
Varaktighet: 12
Värde: 95
Omsättning ändras
2025-03-10
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-05-01
Varaktighet: 12
Värde: 10582
Balansräkning ändrad
2024-01-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-06-01 - 2023-06-01
Värde: 6101
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-01-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-06-01 - 2023-06-01
Värde: 128
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-01-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-05-01
Varaktighet: 12
Värde: 123
Omsättning ändras
2024-01-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-05-01
Varaktighet: 12
Värde: 15271
Arbetsställe ändrat
2024-01-16
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2023-12-12
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-08-08
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-07-04
Information om arbetsställe har ändrats