Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Bvs I Växjö AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Bvs I Växjö AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar" och grundades 2022. Företaget har sitt säte i Växjö. Under 2025 uppgick omsättningen till 2,39 Mkr, en ökning med 2,33 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till 3% och resultatet till −27,9 Tkr. Bvs I Växjö AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 30 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Bvs I Växjö AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
13
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 20.41.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder delvis. Kassa/kortfristig skuld = 0.30.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 3.84.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.126. Ojusterad andel = 0.126.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 4.67%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 1.64.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.69.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.44.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = 0.74.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = -1.27%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 3.33 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 134.12%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 3.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Josef Arrabi (26 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Hiba Abdulkarim (28 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Bvs I Växjö AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−30,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
11,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
7,80 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
78,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
13,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
9,36 Tkr . Trend saknas
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
388,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
13,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
9,36 Tkr . Trend saknas
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
2,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
51,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
18,19 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
253 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
567 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
2,39 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,94 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
419,70 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
1 . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
30,81 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
1,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
51,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
18,19 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
−30,4 Tkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−27,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
13,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
9,29 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
2,42 Mkr . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−30,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 11,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 7,80 Tkr . Trend saknas
Rörelseresultat (EBIT)
78,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 13,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 9,36 Tkr . Trend saknas
EBITDA
388,40 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 13,46 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 9,36 Tkr . Trend saknas
Omsättning
2,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 51,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 18,19 Tkr . Trend saknas
Ränteintäkter
253 kr . Minskat jämfört med föregående år 567 kr . Ökat jämfört med föregående år 1 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,39 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
1,94 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
419,70 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
30,81 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
1,94 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 51,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 18,19 Tkr . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−30,4 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
−27,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 13,31 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 9,29 Tkr . Trend saknas
Totala rörelseintäkter
2,42 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-02-03
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-02-03
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
95311
Tidigare huvudbransch
45201
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
47811
Tidigare branscher
45110
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2025-10-07
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 52
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 11
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-31
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-30
Ny adress
Arabygatan 19 35106 Växjö
35106 Kronoberg SE
Gammal adress
Liedbergsgatan 55 35232 Växjö
35232 Kronoberg SE
Lägenhet 1203
Organisationens adress har ändrats.
2024-12-31
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-12-30
Ny adress
Arabygatan 19 35106 Växjö
35106 Kronoberg SE
Gammal adress
Liedbergsgatan 55 35232 Växjö
35232 Kronoberg SE
Lägenhet 1203
Organisationens adress har ändrats.
2024-11-19
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-11-18
Ny adress
Liedbergsgatan 55 35232 Växjö
35232 Kronoberg SE
Lägenhet 1203
Gammal adress
Borggårdsvägen 83 35261 Växjö
35261 Kronoberg SE
Organisationens adress har ändrats.
2024-11-19
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-11-18
Ny adress
Liedbergsgatan 55 35232 Växjö
35232 Kronoberg SE
Lägenhet 1203
Gammal adress
Borggårdsvägen 83 35261 Växjö
35261 Kronoberg SE
Organisationens namn ändrat
2024-11-12
Organisationens namn har ändrats
Ny styrelsemedlem
2024-11-12
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Abdulkarim, Hiba
Personnummer: 19980520-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2024-11-05
Styrelsemedlem borttagen
2024-11-12
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Arrabi, Nathalie
Personnummer: 19890529-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från:
Bransch har tagits bort
2024-10-29
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43221
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2024-10-29
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43210
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2024-10-29
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45110
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-10-29
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45201
Primär: Ja
Balansräkning ändrad
2024-05-14
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 55
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-05-14
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 9
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-05-07
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 8
Omsättning ändras
2024-05-07
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 18
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-06-01 - 2023-01-01
Värde: 25
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-06-01 - 2023-01-01
Värde: 0
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-07-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 7
Värde:
Årsresultatet ändrat
2023-07-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 7
Värde: