Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Brandt Riv & Håltagning AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Brandt Riv & Håltagning AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "rivning av hus och byggnader" och grundades 2014. Företaget har sitt säte i Vårgårda. Under 2025 uppgick omsättningen till 11,29 Mkr, en minskning med 1,91 Mkr jämfört med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -1% och resultatet till −131 Tkr. Brandt Riv & Håltagning AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Under 2025 minskade antalet anställda med 33% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 49 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.

För att göra en kort analys av en årsredovisning, skulle jag i första hand behöva ta en titt på tre centrala delar:

  1. Resultaträkning: Detta ger en översikt av företagets intäkter och kostnader under året, vilket resulterar i nettoresultatet.

    • Intäkter: Hur mycket pengar företaget har tjänat från sin huvudsakliga verksamhet.
    • Kostnader: Hur mycket företagets kostnader har varit för att generera dessa intäkter, inklusive kostnader för sålda varor (COGS), driftkostnader, avskrivningar och eventuella räntekostnader.
    • Nettoresultat: Om intäkterna överstiger kostnaderna (vinst) eller omvänt (förlust).
  2. Balansräkning: Här framgår företagets finansiella ställning vid slutet av rapporteringsperioden. Den delas normalt upp i:

    • Tillgångar: Vad företaget äger (kontanter, kundfordringar, inventarier).
    • Skulder: Vad företaget är skyldigt (leverantörsskulder, lån).
    • Eget kapital: Skillnaden mellan tillgångar och skulder, vilket representerar ägarnas andel i företaget.
  3. Kassaflödesanalys: Denna del visar hur kassaflödena genereras och används under året, indelat i:

    • Kassaflöde från den löpande verksamheten: Kassaflöden genererade av företagets huvudsakliga affärsaktiviteter.
    • Kassaflöde från investeringsverksamheten: Pengaflöden relaterade till köp och försäljning av långfristiga tillgångar.
    • Kassaflöde från finansieringsverksamheten: Kassaflöden från och till företagets finansiärer (exempelvis utdelningar, upptagande av lån).
  4. Noter: Detaljerade förklaringar och upplysningar om posterna i finansiella rapporter som tillhandahåller ytterligare insikter, inklusive redovisningsprinciper, upplysningar om specifika poster, och kontanta åtaganden.

Utan att ha tillgång till den exakta årsredovisningen kan jag inte ge specifika siffror eller nyckeltal, men en generell analys skulle inkludera att utvärdera dessa tre dokument och sedan:

  • Titta på trendanalyser (t.ex. tillväxten i intäkter eller kostnader över flera år).
  • Beräkna relevanta nyckeltal som t.ex. vinstmarginal, soliditet, och kassalikviditet.
  • Analysera noter för att förstå potentiella risker och möjligheter.

Om du kan tillgängliggöra dessa specifika delar kan jag ge en mer detaljerad analys.

Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Brandt Riv & Håltagning AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
5
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.731. Ojusterad andel = 0.731.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är förhöjd. Nettoskuld/EBITDA = 3.52.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.72.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.78.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -2.53.
Lönsamhetstrend
Resultatet har försämrats två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.09%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = -1.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 56.69%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.80.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.52.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 14.94 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 2.52.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 0.41%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Jens Peter Mikael Brandt (63 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
50% - 75%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Brandt Riv & Håltagning AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
16,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
318 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−302,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
627 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
255 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−20,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
805 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
11,29 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
13,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
15,48 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
4,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
2,82 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,21 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
1,69 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
719,11 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
4 . Minskat jämfört med föregående år
2024
6 . Minskat jämfört med föregående år
2023
7 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
274,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
- . Trend saknas
2024
10,17 Mkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
2,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
2,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
45,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−131 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
−327,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
608 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
12,44 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
13,47 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
15,57 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 16,52 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 318 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−96 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −302,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 627 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
255 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −20,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 805 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
11,29 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 13,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 15,48 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 4,83 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2 Tkr . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,82 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,20 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,21 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas 1,69 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas 719,11 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Minskat jämfört med föregående år 6 . Minskat jämfört med föregående år 7 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
1,15 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 274,82 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas 10,17 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
2,50 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 2,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 45,43 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−131 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −327,1 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 608 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
12,44 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 13,47 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 15,57 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-04-21
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-09-01 – 2025-08-31
Antal anställda har ändrat
2026-01-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
41000
43120
49410
Tidigare branscher
41200
43120
49410
Arbetsställe ändrat
2025-04-08
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens namn ändrat
2025-03-10
Organisationens namn har ändrats
Balansräkning ändrad
2025-02-18
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: 5220
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-02-18
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-09-01 - 2024-09-01
Värde: -327
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-02-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 13198
Årsresultatet ändrat
2025-02-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 17
Arbetsställe ändrat
2025-02-11
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-04-09
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 4997
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-04-09
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-09-01 - 2023-09-01
Värde: 608
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-04-02
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 318
Omsättning ändras
2024-04-02
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-08-01
Varaktighet: 12
Värde: 15482
Arbetsställe ändrat
2024-04-02
Information om arbetsställe har ändrats
Styrelsemedlem borttagen
2023-12-01
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Platenik, Rasmus Johan
Personnummer: 19930603-****
Roller: Civilrevisor
Giltig från: 2022-10-20
Ny styrelsemedlem
2023-12-01
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Arvidsson, Björn Krister
Personnummer: 19550416-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2023-11-23
Styrelsemedlem borttagen
2023-12-01
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Organisationsnummer: 556029-6740
Roller: Revisor
Giltig från: 2022-10-20