Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Bra Hak I Västerås AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Bra Hak I Västerås AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "restaurangverksamhet" och grundades 2016. Under 2024 uppgick omsättningen till 7,13 Mkr, i nivå med föregående år. Företagets vinstmarginal uppgick till -9% och resultatet till −669 Tkr. Bra Hak I Västerås AB hade i genomsnitt 9 anställda under året. Under 2024 ökade antalet anställda med 13% jämfört med föregående år. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 40 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Bra Hak I Västerås AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
11
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
10
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.02.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 42.75.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -4.51.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = 2.29%.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.77.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.71.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -9.39%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -36.17.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -9.00%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.13.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 3.58 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 2.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

John Garabet (36 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Tony Fadi Issa (46 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Bra Hak I Västerås AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−669 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−651 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−211 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−475 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−912 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
7,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
6,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
6,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
- . Trend saknas
2023
1 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
792 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
869 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
953,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
9 . Ökat jämfört med föregående år
2023
8 . Ökat jämfört med föregående år
2022
7 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
446 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
386 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−74,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−134,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
4,57 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−669 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
−220 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
7,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
7,34 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
7,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−669 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 32 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−651 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −211 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−475 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −912 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 92 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
7,13 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,95 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,67 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
- . Trend saknas 1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
792 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 869 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 953,29 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
9 . Ökat jämfört med föregående år 8 . Ökat jämfört med föregående år 7 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
446 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 386 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,03 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−74,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −134,9 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 4,57 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−669 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −1,1 Mkr . Minskat jämfört med föregående år −220 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
7,57 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 7,34 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 7,70 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

F-skatt avregistrerad
2026-01-14
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2026-01-02
Avregistrerad som arbetsgivare
2026-01-14
Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Status: Avregistrerad som arbetsgivare
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad som arbetsgivare.
Ändringsdatum: 2026-01-13
Avregistrerad för moms
2026-01-14
Organisationen är inte längre momsregistrerad.
Status: Momsregistrering avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för moms.
Ändringsdatum: 2026-01-13
Adress uppdaterad
2026-01-14
Organisationens adress har uppdaterats.
Giltig sedan: 2026-01-13
Ny adress
Västmanlands Län Sala
Tidigare adress
Slottsgatan 6
72211 Västerås
Västmanland
Västerås
SE
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
56110
Tidigare huvudbransch
56100
Markerad som ej verksam
2025-12-05
Organisationen har markerats som ej verksam.
Status: Markerad som vilande
Beskrivning: Organisationen är markerad som icke verksam.
Ändringsdatum: 2025-12-05
Bolagsverkets status ändrad
2025-12-05
Organisationens status hos Bolagsverket har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Ny statuskod: 20
Tidigare status: Aktiv
Gäller från: 2025-12-03
Organisationsstatus ändrad
2025-12-05
Organisationens status har ändrats.
Ny status: Konkurs inledd
Gäller från: 2025-12-03
Tidigare status: Aktiv
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Styrelsemedlem borttagen
2025-08-19
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Malke, Jan Johan
Personnummer: 19890115-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2025-06-11
Ny styrelsemedlem
2025-08-19
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Garabet, John
Personnummer: 19900323-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2025-08-11
Ny styrelsemedlem
2025-08-19
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Issa, Tony Fadi
Personnummer: 19800110-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-08-11
Styrelsemedlem borttagen
2025-08-19
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Garabet, John
Personnummer: 19900323-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-07-09
Kontaktinformation ändrad
2025-08-19
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19900323-****
Namn: Garabet, John
Gammal information
Org.nr.: 19890115-****
Namn: Malke, Jan Johan
Ny styrelsemedlem
2025-07-15
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Garabet, John
Personnummer: 19900323-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-07-09
Styrelsemedlem borttagen
2025-07-15
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Garabet, Hovig
Personnummer: 19900323-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-06-11
Kontaktinformation ändrad
2025-06-17
Kontaktinformationen har ändrats för organisationen
Ny information
Org.nr.: 19890115-****
Namn: Malke, Jan Johan
Gammal information
Org.nr.: 19870801-****
Namn: Malke, Jacob Jack
Styrelsemedlem borttagen
2025-06-17
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Malke, Jan Johan
Personnummer: 19890115-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2023-01-30
Ny styrelsemedlem
2025-06-17
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Garabet, Hovig
Personnummer: 19900323-****
Roller: Styrelsesuppleant
Giltig från: 2025-06-11
Ny styrelsemedlem
2025-06-17
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Malke, Jan Johan
Personnummer: 19890115-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2025-06-11
Styrelsemedlem borttagen
2025-06-17
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Malke, Jacob Jack
Personnummer: 19870801-****
Roller: Styrelseledamot
Giltig från: 2023-01-30
Arbetsställe ändrat
2025-06-10
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-05-27
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2025-04-08
Information om arbetsställe har ändrats
Ny styrelsemedlem
2025-03-18
En ny medlem har lagts till i organisationens styrelse
Namn: Behaye, Gabriel
Personnummer: 19890517-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2025-03-12
Arbetsställe ändrat
2025-03-11
Information om arbetsställe har ändrats
Styrelsemedlem borttagen
2025-02-04
En medlem har tagits bort från organisationens styrelse
Namn: Makal, Niklas Kenneth
Personnummer: 19820924-****
Roller: Revisor
Giltig från: 2023-02-20
Moderbolag ändrat
2024-12-24
Moderbolaget har ändrats
Vinsten ändrad
2024-12-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: -669
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-12-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: 2231
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-12-17
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: -669
Omsättning ändras
2024-12-17
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 7128
Arbetsställe ändrat
2024-12-17
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-10-08
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-09-03
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-08-13
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-07-09
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-06-04
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: 1893
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-06-04
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: -1097
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-05-28
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: -1079
Omsättning ändras
2024-05-28
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 6952
Arbetsställe ändrat
2024-05-28
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2024-01-16
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-12-12
Organisationens adress har rättats
Arbetsställe ändrat
2023-12-12
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-11-07
Information om arbetsställe har ändrats