Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Brändö Maskin & Byggentreprenad AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Brändö Maskin & Byggentreprenad AB är ett aktiebolag som grundades år 2013 och är verksamt inom "Mark- och grundarbeten". Under 2022 uppgick omsättningen till 37 Tkr, en minskning med 208 Tkr jämfört med föregående år. Brändö Maskin & Byggentreprenad AB redovisade en vinstmarginal på 24% och ett resultat på 4 Tkr.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Brändö Maskin & Byggentreprenad AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
16
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
6
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.04.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 11.80.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.127. Ojusterad andel = 0.127.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.77.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.66.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.61.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.61.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.08.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 56.37%.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 0.00 dagar.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 0.18%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 8.11%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 114.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Peter Johannes Lindgren (49 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen Firman tecknas var för sig av ledamöterna

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Brändö Maskin & Byggentreprenad AB ingår i en koncern med totalt 3 bolag. Moderbolaget är Karlsvik 2023 AB.
Brändö Maskin & Byggentreprenad AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
822 Tkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
37 Tkr
0

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2022, 2021, 2020
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2022
3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
−55 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2022
42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2022
111 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
125 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2022
37 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
245 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
189 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2022
1 Tkr . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2022
139 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2021
29 Tkr . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2022
- . Trend saknas
2021
- . Trend saknas
2020
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2022
4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2020
36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2022
176 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2021
274 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2020
189 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2022 2021 2020
Nettoresultat
3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −55 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
42 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
111 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 125 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 105 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
37 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 245 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 189 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
139 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 29 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 36 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
176 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 274 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 189 Tkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Organisationens adress har ändrats.
2024-11-05
Organisationens adress har ändrats.
Giltigt sedan: 2024-11-04
Ny adress
Gammal adress
Karlsviksvägen 79 97254 Luleå
97254 Norrbotten SE
Moderbolag ändrat
2024-08-06
Moderbolaget har ändrats
Avregistrerad för moms
2023-11-07
Organisationen har avregistrerats för moms
Avregistrerad för F-Skatt
2023-11-07
Organisationen har avregistrerats för F-skatt.
Status ändrad
2023-11-07
Organisationens status har ändrats.
Status: Inaktiv
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 4
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 3019
Gammalt värde: N/A
Dotterbolag borttaget
2023-09-26
Ett dotterbolag har avregistrerats
Moderbolag ändrat
2023-09-26
Moderbolaget har ändrats
Omsättning ändras
2023-08-15
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 37
Årsresultatet ändrat
2023-08-15
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 3