Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Bollnäs Rid & Trav AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Bollnäs Rid & Trav AB är ett aktiebolag som grundades år 2012 och är verksamt inom "Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar". Företaget har sitt säte i Bollnäs. Under 2025 uppgick omsättningen till 1,54 Mkr, en ökning med 211,39 Tkr jämfört med föregående år. Under 2025 försämrades vinstmarginalen med 20%. Bollnäs Rid & Trav AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 67 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Bollnäs Rid & Trav AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
11
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
6
Observera
Avvikelser som bör följas upp
10
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
28 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.13.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är mycket hög. Skuldsättningsgrad = 65.36.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.515. Ojusterad andel = 1.000.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -8.69.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = 0.46.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.91.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.23.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat kraftigt. Förändring = -89.25%.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -14.51%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -5.64.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -12.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg, men korrigerad med kortfristiga skulder till koncernföretag blir den gul. Bas = 1.51%, korrigerad = 49.24%.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt senaste året.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt senaste året.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 19.02 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

Domänens tillgänglighet
Domänen kunde nås.
SSL på domänen
SSL är aktiverat.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Ewa Hast (65 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (3)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Bollnäs Rid & Trav AB ingår i en koncern med totalt 4 bolag. Moderbolaget är B Hedlunds Åkeri AB.
Bollnäs Rid & Trav AB har 0 dotterbolag.
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,18 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
1,54 Mkr
1
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
38,18 Mkr
0
OMSÄTTNING
ANSTÄLLDA
SÄKERHETSRAPPORT
RISKANALYS
7,65 Mkr
1

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
−223,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
47,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
45,25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
−191,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
109,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
108,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
−177,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
123,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
122,31 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
1,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
1,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
222 kr . Minskat jämfört med föregående år
2023
2,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
1,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
300,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
452,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
636,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
208,88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
35,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
149,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
66,08 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
2,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
3,37 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
300,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
452,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
636,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
−223,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
47,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
45,25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
−223,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
65,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
64,03 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
1,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
1,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
−223,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 47,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 45,25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−191,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 109,93 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 108,44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
−177,3 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 123,80 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 122,31 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
1,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,38 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 222 kr . Minskat jämfört med föregående år 2,0 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
1,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,70 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
300,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 452,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 636,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Personalkostnad per anställd
208,88 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 35,10 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 149,56 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
66,08 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 2,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 3,37 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
300,82 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 452,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 636,14 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
−223,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 47,77 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 45,25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−223,7 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 65,72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 64,03 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1,61 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,33 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,71 Mkr . Minskat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående tillagd
2026-07-14
En närstående har lagts till för organisationen.
Namn: B Hedlunds Åkeri Aktiebolag
Roll: Juridisk ägare
Gäller från: 2026-07-12
Årsredovisning tillagd
2026-06-11
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-01-01 – 2025-12-31
Antal anställda har ändrat
2026-06-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Antal anställda har ändrat
2026-01-20
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
47631
Tidigare huvudbransch
47641
Omsättning ändras
2025-04-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1330
Årsresultatet ändrat
2025-04-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 48
Balansräkning ändrad
2025-04-22
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1110
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-04-22
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 66
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-07-09
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1141
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-09
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 64
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-07-02
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 45
Omsättning ändras
2024-07-02
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 1703
Organisationens adress rättad
2024-04-09
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-02-06
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-01-16
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 162
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 1177
Gammalt värde: N/A