Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Bilreservdelshuset I Stockholm AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Bilreservdelshuset I Stockholm AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon" och grundades 1960. Företaget har sitt säte i Spånga. Under 2024 uppgick omsättningen till 12,03 Mkr, en ökning med 1,47 Mkr jämfört med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. Bilreservdelshuset I Stockholm AB hade i genomsnitt 4 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 53 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Bilreservdelshuset I Stockholm AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
22
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
1
Varning
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
25 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.54.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.53.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.46.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 69.68%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 3.80.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 2.87.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 23.60 dagar.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 1.80.
Lageruppbyggnad
Lagernivåerna är stabila.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 8.84%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2.27%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 3.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Regeln hoppar över bolag med resultat eller omsättning över 10 Mkr.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Anders Mikael Örming (64 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
75% - 99%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Bilreservdelshuset I Stockholm AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
273 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
355 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
251 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
415 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
430 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
463 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
441 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
127 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
12,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
10,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
9,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
192 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
3,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
2,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
4 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
136 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
68,25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
88,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
62,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
451 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
291 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
12,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
10,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
9,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
273 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 355 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 251 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
415 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 430 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 99 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
463 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 441 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 127 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
12,03 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,56 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 9,26 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 20 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 192 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
3,01 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,64 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Oförändrat jämfört med föregående år 4 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
17 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 136 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
68,25 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 88,75 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 62,75 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
451 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 449 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 291 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
12,05 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 10,60 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 9,40 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
46720
Tidigare huvudbransch
45310
Balansräkning ändrad
2025-06-03
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 5662
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2025-06-03
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 451
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2025-05-27
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 273
Omsättning ändras
2025-05-27
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 12032
Vinsten ändrad
2024-06-11
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 449
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-06-11
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 5408
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2024-06-04
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2024-06-04
Organisationens adress har rättats
Omsättning ändras
2024-06-04
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 10563
Årsresultatet ändrat
2024-06-04
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 355
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 291
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 4973
Gammalt värde: N/A