Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Bildepå Landvetter AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Bildepå Landvetter AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar" och grundades 2017. Företaget har sitt säte i Landvetter. Under 2024 uppgick omsättningen till 750,39 Tkr, en minskning med 168,61 Tkr jämfört med föregående år. Under 2024 förbättrades vinstmarginalen med 17%. Bildepå Landvetter AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 53 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Bildepå Landvetter AB och dess befattningshavare.
Träffar hittades i rättsliga mål
Vi har identifierat att företaget eller dess befattningshavare förekommer i rättsliga sammanhang.
* I rapporten får du detaljerade sammanfattningar av de mål som påträffats, relevanta fakta och källhänvisningar. Vid tvistemål visas information om både kärande och svarande part. Originalhandlingar levereras endast vid tvistemål.
Beställ fullständig säkerhetsrapport
Välj tillägg för att få en komplett bild av bolaget:
* När du genomför köpet av kreditupplysning godkänner du Creditsafes villkor för kreditupplysningstjänster. För att se kreditupplysning måste du vara inloggad och verifierad med BankID.
Köp både Säkerhetsrapport och Kreditupplysning för 249kr (ordinariepris 308kr).
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
189 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
8
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
4
Observera
Avvikelser som bör följas upp
11
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

F-skattestatus
F-skatt saknas eller är inaktiv.
Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.766. Ojusterad andel = 0.766.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.02.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = -7.22.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = -1.21.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Justerad soliditet
Justerad soliditet är kritiskt låg. Justerad soliditet = -471.26%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar hög konkursrisk. Z-score = -5.76.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är under 1. Balanslikviditet = 0.19.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är negativt två år i rad utan intäktstillväxt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är negativt två år i rad.
Nettomarginal
Nettomarginalen är mycket svag. Nettomarginal = -21.35%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är under 1. Räntetäckningsgrad = -176.20.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är mycket svag. Rörelsemarginal = -21.00%.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 68.63 dagar.
Minskning av eget kapital
Eget kapital har minskat. Förändring = -22.24%.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Shevan Haso Haji Haji (39 år)
Genom
Person
Bosatt
IQ
Andel
0% - 25%
Jehan Hesso Hajee (45 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
0% - 25%
Karwan Mezori (44 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
0% - 25%
Kemal Isik (37 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
0% - 25%

Befattningshavare (0)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Bildepå Landvetter AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
−160,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−157 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−245 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
−159,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−153 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−217 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
−146,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−140 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−208 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
750,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
919 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
480 kr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
750,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
919 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
653,60 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
174,98 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
48 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
653,60 Tkr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
−160,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−157 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−245 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
−160,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
−157 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
−245 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
919 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
1,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
−160,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −157 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −245 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
−159,8 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −153 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −217 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
−146,4 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −140 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −208 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
750,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 919 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
480 kr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
750,39 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 919 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,06 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
653,60 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
174,98 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 48 Tkr . Trend saknas
Bruttoresultat
653,60 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
−160,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −157 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −245 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
−160,2 Tkr . Minskat jämfört med föregående år −157 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −245 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas 919 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,10 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

F-skatt avregistrerad
2026-03-25
Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Status: F-skatt avregistrerad
Beskrivning: Organisationen är inte längre registrerad för F-skatt.
Ändringsdatum: 2026-03-13
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
95311
Tidigare huvudbransch
45201
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Organisationens namn ändrat
2025-04-08
Organisationens namn har ändrats
Vinsten ändrad
2024-12-11
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: -160
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-12-11
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-05-01 - 2024-05-01
Värde: 187
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-12-03
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 750
Årsresultatet ändrat
2024-12-03
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-04-01
Varaktighet: 12
Värde: -160
Vinsten ändrad
2023-11-21
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: -157
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-11-21
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-05-01 - 2023-05-01
Värde: 138
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2023-11-14
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: 919
Årsresultatet ändrat
2023-11-14
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-04-01
Varaktighet: 12
Värde: -157
Registrerad för F-Skatt
2023-11-07
Organisationen har registrerats för F-skatt.