Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om B&d Bygg I Stockholm AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

B&d Bygg I Stockholm AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "måleriarbeten" och grundades 2017. Företaget har sitt säte i Norsborg. Under 2024 uppgick omsättningen till 7,89 Mkr, i nivå med föregående år. Under 2024 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år. B&d Bygg I Stockholm AB hade i genomsnitt 6 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 59 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för B&d Bygg I Stockholm AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Observera avvikelser
Följ upp gula punkter med kompletterande kontroll.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
0
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.491. Ojusterad andel = 0.491.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.73.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.47.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.07.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Nettomarginal
Nettomarginalen är låg. Nettomarginal = 0.28%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är låg. Räntetäckningsgrad = 1.62.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är låg. Rörelsemarginal = 1.00%.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 93.33%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 12.98.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 27.82.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 46.14 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 1.07%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar följer omsättningstakten.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Drazen Vujovic (58 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Jasminka Knezevic (59 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas var för sig av ledamoten suppleanten

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

B&d Bygg I Stockholm AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
21,90 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
454,21 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
371,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
72,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
602,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
479,02 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
127,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
658,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
535,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
7,89 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
7,81 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
6,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
80 kr . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
1,09 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
927,23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
966,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
723,36 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
647,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
655,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
505,25 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
6 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
6 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
5,56 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
5,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
4,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
3,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
75,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
61,85 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
27,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
581,91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
473,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
21,90 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 454,21 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 371,09 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
72,09 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 602,68 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 479,02 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
127,96 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 658,55 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 535,11 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
7,89 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 7,81 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,54 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
80 kr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,30 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,09 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
927,23 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 966,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 723,36 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
647,13 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 655,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 505,25 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Oförändrat jämfört med föregående år 6 . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
5,56 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 5,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 4,34 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
3,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 75,70 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 61,85 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
27,59 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 581,91 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 473,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Branschklassificering uppdaterad
2026-08-27
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
43120
43330
78201
81210
Tidigare branscher
43120
43330
78201
Branschklassificering uppdaterad
2025-12-12
Organisationens branschklassificering har uppdaterats.
Standard: SNI
Nya branscher
43120
43330
78201
Tidigare branscher
43120
43330
78200
Omsättning ändras
2025-08-07
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 7890
Årsresultatet ändrat
2025-08-07
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 22
Vinsten ändrad
2025-08-07
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 28
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-08-07
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 1418
Gammalt värde: N/A
Arbetsställe ändrat
2025-06-10
Information om arbetsställe har ändrats
Balansräkning ändrad
2024-07-30
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 1896
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-30
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 582
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2024-07-23
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 7808
Årsresultatet ändrat
2024-07-23
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 454
Arbetsställe ändrat
2024-03-05
Information om arbetsställe har ändrats
Organisationens adress rättad
2023-12-01
Organisationens adress har rättats
Organisationens adress rättad
2023-12-01
Organisationens adress har rättats
Bransch har tagits bort
2023-12-01
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43341
Primär: Nej
Bransch har tagits bort
2023-12-01
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43330
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2023-12-01
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43330
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2023-12-01
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43120
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2023-12-01
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 43341
Primär: Ja
Arbetsställe ändrat
2023-11-07
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-10-03
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-08-08
Information om arbetsställe har ändrats