Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Ateljé Bern AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Ateljé Bern AB är ett aktiebolag som är verksamt inom "detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder" och grundades 1960. Företaget har sitt säte i Landskrona. Under 2024 uppgick omsättningen till 7,16 Mkr, en ökning med 662 Tkr jämfört med föregående år. Ateljé Bern AB redovisade en vinstmarginal på 13% och ett resultat på 901 Tkr. Ateljé Bern AB hade i genomsnitt 3 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 46 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Ateljé Bern AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
2
Observera
Avvikelser som bör följas upp
3
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
26 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Kassa/kortfristig skuld
Kassan är otillräcklig för kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.08.
Andel kortfristiga externa skulder
Förhöjd andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 0.616. Ojusterad andel = 0.616.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 1.25.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.20.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Kassalikviditet
Kassalikviditeten är under 0,8. Kassalikviditet = 0.56.
Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
Lageruppbyggnad
Omsättningshastigheten i lager är långsam.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 83.16%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 4.70.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 9.13.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är på en god nivå. DSO = 1.58 dagar.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 17.29%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 12.59%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 70.15.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 13.00%.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Mari Helene Nilsson (64 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (4)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Ateljé Bern AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2024, 2023, 2022
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2024
901 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
346 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2024
912 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
373 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2024
940 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
401 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2024
7,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
6,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
6,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2024
2 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
2 Tkr . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2024
2,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
2,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
2,23 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2024
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
2023
3 . Oförändrat jämfört med föregående år
2022
3 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2024
37 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2023
72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
2022
- . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2024
300,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
115,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
14,67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2024
901 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
346 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2022
44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2024
7,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
6,57 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2022
6,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2024 2023 2022
Nettoresultat
901 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 346 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
912 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 373 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 58 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
EBITDA
940 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 401 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 86 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Omsättning
7,16 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,50 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,69 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
2 Tkr . Oförändrat jämfört med föregående år 2 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas
Omsättning per anställd
2,39 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 2,16 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,23 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
3 . Oförändrat jämfört med föregående år 3 . Oförändrat jämfört med föregående år 3 . Ökat jämfört med föregående år
Övriga intäkter
37 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 72 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 36 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Nettoresultat per anställd
300,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 115,33 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 14,67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Resultat från ordinarie verksamhet
901 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 346 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 44 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
7,19 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 6,57 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 6,72 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
47771
Tidigare huvudbransch
47772
Antal anställda har ändrat
2025-11-11
Det rapporterade antalet anställda för organisationen har ändrats.
Nuvarande uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Tidigare uppgift
Antal: Okänt
Min: Okänd
Max: Okänd
Vinsten ändrad
2025-07-15
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 901
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-15
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-01-01 - 2025-01-01
Värde: 7352
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-08
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 7157
Årsresultatet ändrat
2025-07-08
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 901
Organisationens adress rättad
2025-06-24
Organisationens adress har rättats
Vinsten ändrad
2024-08-20
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 346
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-08-20
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-01-01 - 2024-01-01
Värde: 6658
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-08-13
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 346
Omsättning ändras
2024-08-13
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 6495
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 6376
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-01-01 - 2023-01-01
Värde: 44
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2023-07-11
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 44
Omsättning ändras
2023-07-11
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2022-12-01
Varaktighet: 12
Värde: 6686
Arbetsställe ändrat
2023-07-11
Information om arbetsställe har ändrats
Arbetsställe ändrat
2023-07-04
Information om arbetsställe har ändrats