Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Arturas & Vänner Camper AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Arturas & Vänner Camper AB är ett aktiebolag som grundades år 2018 och är verksamt inom "Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon". Företaget har sitt säte i Forsheda. Under 2025 uppgick omsättningen till 2,39 Mkr, en minskning med 1,41 Mkr jämfört med föregående år. Under 2025 var vinstmarginalen i stort sett oförändrad jämfört med föregående år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Arturas & Vänner Camper AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
17
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
3
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
23 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är mycket hög. Nettoskuld/EBITDA = 6.58.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är förhöjd. Skuldsättningsgrad = 4.91.
Andel kortfristiga externa skulder
Andelen kortfristiga externa skulder är låg. Justerad andel = 0.155. Ojusterad andel = 0.155.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 3.63.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Lageruppbyggnad
Lagret växer samtidigt som försäljningen minskar.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är under önskat intervall. Justerad soliditet = 16.92%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar förhöjd risk. Z-score = 2.87.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 7.76.
Kassalikviditet
Kassalikviditeten är god. Kassalikviditet = 3.63.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 33.81%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 2.27%.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 3.00%.
!
DSO (kundfordringsdagar)
Underlag för DSO saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.
!
Räntetäckningsgrad
Underlag för räntetäckningsgrad saknas.
!
Ökning av kundfordringar
Underlag för kundfordringar saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Stanislovas Simanskas (54 år)
Genom
Person
Bosatt
Andel
25% - 50%
Arturas Babkauskas (37 år)
Genom
Person
Bosatt
Andel
25% - 50%

Befattningshavare (2)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Arturas Babkauskas (37 år)
Styrelsesuppleant

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Arturas & Vänner Camper AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2025, 2024, 2023
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2025
54,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
468,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−171,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2025
68,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
475,13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−171,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2025
69,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
475,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−170,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2025
2,39 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
3,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2025
19 kr . Minskat jämfört med föregående år
2024
725 kr . Ökat jämfört med föregående år
2023
269 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
−357 kr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2025
215,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
589,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−77,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
- . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2025
68,28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2024
475,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2023
−171,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
2023
1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2025 2024 2023
Nettoresultat
54,22 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 468,52 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −171,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
68,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 475,13 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −171,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
69,97 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 475,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −170,7 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
2,39 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 3,80 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
19 kr . Minskat jämfört med föregående år 725 kr . Ökat jämfört med föregående år 269 kr . Trend saknas
Omsättning per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Övriga intäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas −357 kr . Minskat jämfört med föregående år
Bruttoresultat
215,41 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 589,51 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −77,3 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
- . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
68,28 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 475,86 Tkr . Ökat jämfört med föregående år −171,5 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
- . Trend saknas - . Trend saknas 1,17 Mkr . Ökat jämfört med föregående år

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Närstående uppdaterad
2026-08-28
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Arturas Babkauskas
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-09-22
Tidigare uppgift
Namn: Arturas Babkauskas
Roll: Styrelsesuppleant
Gäller från: 2022-09-22
Närstående uppdaterad
2026-08-28
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Stanislovas Simanskas
Roll: Verkställande Direktör
Gäller från: 2022-09-22
Tidigare uppgift
Namn: Stanislovas Simanskas
Roll: Verkställande Direktör
Gäller från: 2022-09-22
Närstående uppdaterad
2026-08-28
Informationen om en närstående har uppdaterats för organisationen.
Aktuell uppgift
Namn: Stanislovas Simanskas
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-09-22
Tidigare uppgift
Namn: Stanislovas Simanskas
Roll: Styrelse
Gäller från: 2022-09-22
Verklig huvudman tillagd
2026-02-09
En verklig huvudman har lagts till för organisationen.
Namn: Arturas Babkauskas
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2026-02-06
Verklig huvudman tillagd
2026-02-09
En verklig huvudman har lagts till för organisationen.
Namn: Stanislovas Simanskas
Roll: Verklig huvudman
Gäller från: 2026-02-06
Årsredovisning tillagd
2025-12-31
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2024-07-01 – 2025-06-30
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
47811
Tidigare huvudbransch
45110
Vinsten ändrad
2024-12-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 476
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2024-12-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-07-01 - 2024-07-01
Värde: 1322
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-12-17
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 469
Omsättning ändras
2024-12-17
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 3800
Balansräkning ändrad
2023-12-12
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: 111
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2023-12-12
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-07-01 - 2023-07-01
Värde: -171
Gammalt värde: N/A
Organisationens adress rättad
2023-12-05
Organisationens adress har rättats
Årsresultatet ändrat
2023-12-05
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: -171
Omsättning ändras
2023-12-05
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01
Varaktighet: 12
Värde: 1169
Organisationens adress rättad
2023-12-05
Organisationens adress har rättats