Om Boolag.se
Domar och beslut Kontakt

Om Öjersjö Teknik AB

En kort beskrivning av företagets verksamhet.

Öjersjö Teknik AB är ett aktiebolag som grundades år 2018 och är verksamt inom "Konsultverksamhet avseende företags organisation". Företaget har sitt säte i Öjersjö. Under 2026 uppgick omsättningen till 1,91 Mkr, en minskning med 209,02 Tkr jämfört med föregående år. Öjersjö Teknik AB redovisade en vinstmarginal på 24% och ett resultat på 475,67 Tkr. Öjersjö Teknik AB hade i genomsnitt 1 anställda under året. Den genomsnittliga åldern i styrelsen är 44 år.

Årsredovisningar med AI-analys

Ladda ner årsredovisningar och få en AI-sammanfattning av den senaste.

AI-analys av den senaste årsredovisningen

AI-analysen skapas.
Boolag.se tar inte ansvar för några felaktigheter i AI-analysen.

Bolagsöversikt

Följ företagets ekonomiska utveckling över tid.

Säkerhetsrapport

Förekomst i rättsliga sammanhang
Nedan presenteras resultatet för Öjersjö Teknik AB och dess befattningshavare.
Inga träffar hittades i rättsliga mål
Företaget och befattningshavare förekommer inte i rättsliga mål.
Säkerhetsrapporten visar inga träffar som kräver fördjupad granskning just nu. För en komplett riskbedömning kan du även beställa en Kreditupplysning för att se aktuell skuldbild, betalningsanmärkningar och kreditvärdighet.
Kolla nu direkt
Säker betalning med Klarna eller Swish.
119 kr

Riskanalys

En samlad analys av företagets viktigaste riskindikatorer.

Denna riskanalys visar bolagsparametrar där du bör vara extra uppmärksam och genomföra en manuell bedömning. Verktyget är inte avsett att användas som ett automatiserat beslutsstöd. Sammanfattande poäng visas endast i informationssyfte. Gör alltid en manuell kontroll innan beslut fattas.

Sammanfattning
Varningssignaler finns
Granska röda punkter manuellt innan du går vidare.
20
Godkända
Kontroller utan tydlig riskindikation
1
Observera
Avvikelser som bör följas upp
2
Varningar
Tydliga riskindikationer
1
Betalning krävs
Låsta kontroller i analysen
24 kontroller sammanfattade

Identitet och registrering

Konkurs eller likvidation
Ingen aktiv konkurs eller likvidation.
F-skattestatus
F-skatt är aktiv.

Juridik och regelefterlevnad

Juridisk kontroll
Bolaget eller relaterade personer förekommer inte i rättsliga beslut.

Skulder

Andel kortfristiga externa skulder
Mycket hög andel kortfristiga externa skulder. Justerad andel = 1.000. Ojusterad andel = 1.000.
Kassa/kortfristig skuld
Kassan täcker kortfristiga skulder. Kassa/kortfristig skuld = 0.53.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/EBITDA är låg. Nettoskuld/EBITDA = 0.39.
Skuldsättningsgrad
Skuldsättningsgraden är låg. Skuldsättningsgrad = 0.97.
Skuldsaldo hos Kronofogden
Köp kreditupplysning för att se resultat.

Finansiell hälsa

Ökning av kundfordringar
Kundfordringar växer betydligt snabbare än omsättningen.
DSO (kundfordringsdagar)
DSO är förhöjd. DSO = 82.23 dagar.
Justerad soliditet
Justerad soliditet är god. Justerad soliditet = 51.21%.
Altman Z-score
Altman Z-score indikerar låg konkursrisk. Z-score = 5.00.
Balanslikviditet
Balanslikviditeten är god. Balanslikviditet = 1.94.
Lönsamhetstrend
Resultatnivån är stabil eller förbättras.
Minskning av eget kapital
Eget kapital är stabilt eller ökar. Förändring = 51.88%.
Negativt kassaflöde
Operativt kassaflöde är positivt.
Negativt rörelsekapital
Rörelsekapitalet är positivt.
Nettomarginal
Nettomarginalen är god. Nettomarginal = 19.72%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden är god. Räntetäckningsgrad = 2990.11.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen är god. Rörelsemarginal = 26.00%.
!
Kassalikviditet
Underlag för kassalikviditet saknas.
!
Lageruppbyggnad
Underlag för lager saknas.
!
Omsättningskoncentration
Underlag för omsättningskoncentration saknas.

Nätverk och ägande

Molvaktexponering
Nyckelpersoners bolagsengagemang är normalt.
Näringsförbud för nyckelpersoner
Inga aktiva näringsförbud bland nyckelpersoner.
Adresskluster
Adressklustring ser normal ut.
!
Konkursklusterexponering
Regeln kunde inte utvärderas.

Verksamhet och kontaktuppgifter

Saknade kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter finns.

Rykte och externa signaler

!
Domänens tillgänglighet
Domän saknas för validering.
!
SSL på domänen
Domän saknas för validering.

Verklig huvudman

Personer som ytterst äger eller kontrollerar företaget.

Yusuf Oruc (45 år)
Genom
Person
Bosatt
SE
Andel
100% - 100%

Befattningshavare (1)

Personer med styrelseuppdrag och andra roller i företaget.

Kopplade bolag (1)

Företag med ägar-, styrelsekopplingar.

Firmatecknare

Personer som har rätt att företräda företaget.

Firman tecknas av styrelsen

Koncernstruktur

Översikt över moderbolag, dotterbolag och koncernrelationer.

Öjersjö Teknik AB ingår inte i någon koncern.

Bolagets redovisning

Ekonomisk information från företagets årsredovisningar.

Visar 2026, 2025, 2024
Nettoresultat
Nettoresultat efter att alla intäkter, kostnader, räntekostnader och skatter har beaktats.
2026
388,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
417,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
272,03 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultat före räntor och skatt visar hur mycket företaget tjänar på kärnverksamheten före finansieringskostnader och skatt.
2026
474,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
544,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
341,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
EBITDA står för resultat före räntor, skatter, avskrivningar och amorteringar. Det visar vinst från den löpande verksamheten innan dessa poster.
2026
479,90 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
575,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
372,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
Total omsättning är de pengar företaget tjänar på att sälja varor eller tjänster under perioden.
2026
1,91 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
2,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
Intäkter som tjänas in från räntebärande tillgångar som lån, obligationer eller insättningar.
2026
1,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
1,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
Omsättning per anställd är ett produktivitetsmått som beräknas genom att dela omsättningen med genomsnittligt antal anställda.
2026
1,91 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
2,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
1,32 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
Bruttoresultat dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
1,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
903,27 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
Totala personalkostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
2026
508,79 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2025
457,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
316,09 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
Genomsnittligt antal anställda under perioden, beräknat som snittet mellan början och slutet av perioden.
2026
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2025
1 . Oförändrat jämfört med föregående år
2024
1 . Trend saknas
Övriga intäkter
Övriga rörelseintäkter som inte ingår i huvudverksamheten, till exempel vinster vid försäljning av tillgångar eller andra sidoinkomster.
2026
88,15 Tkr . Trend saknas
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Bruttoresultat
Bruttoresultat är skillnaden mellan omsättning och de direkta kostnaderna för sålda varor och tjänster.
2026
1,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
903,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
Nettoresultat per anställd visar hur mycket vinst varje anställd genererar för företaget.
2026
388,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
417,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
272,03 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
Resultat från den löpande verksamheten exklusive extraordinära eller engångsposter.
2026
475,67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år
2025
545,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
2024
342,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
Totala intäkter från företagets samtliga rörelseaktiviteter.
2026
1,99 Mkr . Trend saknas
2025
- . Trend saknas
2024
- . Trend saknas
Redovisningsvärden per år för vald kategori
Nyckeltal Trend 2026 2025 2024
Nettoresultat
388,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 417,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 272,03 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Rörelseresultat (EBIT)
474,63 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 544,20 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 341,44 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
EBITDA
479,90 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 575,48 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 372,50 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning
1,91 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,32 Mkr . Ökat jämfört med föregående år
Ränteintäkter
1,65 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 1,87 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 1,26 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Omsättning per anställd
1,91 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 2,12 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 1,32 Mkr . Trend saknas
Bruttoresultat per anställd
1,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 903,27 Tkr . Trend saknas
Personalkostnad per anställd
508,79 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 457,47 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 316,09 Tkr . Trend saknas
Genomsnittligt antal anställda
1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Oförändrat jämfört med föregående år 1 . Trend saknas
Övriga intäkter
88,15 Tkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas
Bruttoresultat
1,22 Mkr . Minskat jämfört med föregående år 1,25 Mkr . Ökat jämfört med föregående år 903,27 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Nettoresultat per anställd
388,26 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 417,22 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 272,03 Tkr . Trend saknas
Resultat från ordinarie verksamhet
475,67 Tkr . Minskat jämfört med föregående år 545,89 Tkr . Ökat jämfört med föregående år 342,60 Tkr . Ökat jämfört med föregående år
Totala rörelseintäkter
1,99 Mkr . Trend saknas - . Trend saknas - . Trend saknas

Bolagshändelser

Händelser och förändringar i företagets registrerade uppgifter.

Årsredovisning tillagd
2026-07-25
En ny årsredovisning har publicerats för organisationen.
Rapportperiod: 2025-06-01 – 2026-05-31
Primär bransch ändrad
2025-12-12
Organisationens primära bransch har ändrats.
Standard: SNI
Ny huvudbransch
70200
Tidigare huvudbransch
70220
Vinsten ändrad
2025-07-29
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2024-06-01 - 2025-06-01
Värde: 546
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2025-07-29
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2024-06-01 - 2025-06-01
Värde: 981
Gammalt värde: N/A
Omsättning ändras
2025-07-22
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2025-05-01
Varaktighet: 12
Värde: 2115
Årsresultatet ändrat
2025-07-22
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2025-05-01
Varaktighet: 12
Värde: 417
Bransch har lagts till
2025-05-27
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 70220
Primär: Ja
Bransch har tagits bort
2025-05-27
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45400
Primär: Ja
Balansräkning ändrad
2024-07-02
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2023-06-01 - 2024-06-01
Värde: 515
Gammalt värde: N/A
Vinsten ändrad
2024-07-02
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2023-06-01 - 2024-06-01
Värde: 343
Gammalt värde: N/A
Årsresultatet ändrat
2024-06-25
Årsresultatet för perioden har ändrats.
Period: 2024-05-01
Varaktighet: 12
Värde: 272
Omsättning ändras
2024-06-25
Omsättningsvärdet för perioden har ändrats
Period: 2024-05-01
Varaktighet: 12
Värde: 1317
Arbetsställe ändrat
2024-06-25
Information om arbetsställe har ändrats
Bransch har tagits bort
2024-03-05
En bransch har tagits bort från de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 71122
Primär: Ja
Bransch har lagts till
2024-03-05
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 71122
Primär: Nej
Bransch har lagts till
2024-03-05
En ny bransch har lagts till bland de branscher som företaget verkar inom.
SNI: 45400
Primär: Ja
Vinsten ändrad
2023-10-24
Vinsten för perioden har ändrats
Period: 2022-06-01 - 2023-06-01
Värde: 255
Gammalt värde: N/A
Balansräkning ändrad
2023-10-24
Balansräkningens totala värde för perioden har ändrats.
Period: 2022-06-01 - 2023-06-01
Värde: 459
Gammalt värde: N/A